Teplice – Obchodní akademie v Teplicích pořádala v týdnu od 14.-18. února pro své studenty ve spolupráci s jazykovou agenturou English Focus kurzy anglického jazyka s rodilým mluvčím. Kurzy běží už osmým rokem a zájem o ně stále roste. „Máme dvě třídy. To ale jenom proto, že už studenty nemáme kam dát. Škola je plná,“ komentovala zájem ze strany žáků učitelka Gabriela Pavelková, která pomáhá s organizací kurzu na škole. „Vzhledem k zájmu bychom mohli otevřít i čtyři třídy, není ale kde.“
Kurzy anglického jazyka pořádá Obchodní akademie Teplice každoročně. Pouze v loňském roce, vzhledem k pandemické situaci, se nekonal. Lektory škole zajišťuje agentura a jak Pavelková tvrdí, škola se nemusí o nic starat. Agentura vyhledá vhodné lektory, a zajistí pro ně ubytování. Škola jen vybere poplatek od studentů a je nápomocná organizačně v průběhu konání kurzu.
Studenti možnost hovořit s rodilým mluvčím vítají. Potvrdil to i třeťák Daniel Komendant. „Pro studenty je určitě zajímavější, když můžeme mluvit s rodilým mluvčím. Pro některé je sice trochu obtížné se v té komunikaci chytat. Z běžného vyučování znají gramatiku, umí slovíčka, ale když jsou v kontaktu s rodilým mluvčím, je to pokaždé trochu jiné.“
Podle Daniela je letošní lektor Christian Prerdergast z Charlotte (USA) jako učitel skvělý a jako člověk velmi zajímavý. (Druhou třídu vede lektorka Rachael Miller ze stejného města.) „Hodně cestuje a o svých cestách nám často vypráví, stejně jako o svém městě. Výuka je pestrá. Jsou momenty, kdy nás učí formou prezentace, také ale spolu hodně diskutujeme a občas hrajeme hry, aby byla zábava. Je tam od všeho trochu.“
Podle učitelky Gabriely Pavelkové se žáci občas setkají s lektorem i po vyučování, mimo školu. „Zajdou si na bowling nebo pizzu. „Je to i o tom, že se žáci po kurzu vyloženě rozsvítí. Mně se to líbí a dává mi to smysl. V kurzu mají denně šest hodin po dobu pěti dnů. Kurz stojí studenty 1500 korun. To je 50 korun za hodinu, což je podle mne slušná cena.“
Výrazné zlepšení prospěchu v anglickém jazyce ale podle Pavelkové kurz nepřinese. „Spíš je to celé o tom, že se žáci zbaví ostychu mluvit, jsou otevřenější, přestanou se stydět v angličtině komunikovat a také jsou po kurzu mnohem více motivovaní. Ale že by jim pět dní kurzu zlepšilo výslednou známku třeba o stupeň, to určitě ne.“
Současní studenti si význam anglického jazyka dobře uvědomují. Daniel Komendant tvrdí, že celý svět je postavený na angličtině. „Pokud člověk tenhle jazyk umí, tak se domluví skoro všude. Pro nás je důležité, že tu máme výuku na vysoké úrovni, a že ze školy je možnost vyjít s úrovní B2, C1, což je více než dostačující v celém světě. Kromě jiného nám znalost angličtiny umožňuje studovat v anglicky mluvících zemích, případně tam sehnat práci.“
Zástupkyně ředitele HOP (hotelová škola obchodní akademie a průmyslovka) Jana Vachoušková ke kurzu uvádí: „Člověk zjistí, čeho všeho je schopen, když se musí domluvit pouze anglicky. Je to rovněž velmi motivující pro další učení jazyka. A mimoto, většina partnerských společností očekává, že se naši absolventi domluví cizím jazykem.“