Bílina - Již několik měsíců probíhají v centru Bíliny stavební práce. Nový vzhled Mírového náměstí se již rýsuje. Toho si v poslední době určitě všiml každý, kdo sem zavítal. Co však není úplně patrné na první pohled, je skutečnost, že zde za čilého stavebního provozu probíhají i archeologické vykopávky. Provádí je Regionální muzeum v Teplicích.
Archeologové mohou jít jen do určité hloubky, jak to stavba vyžaduje. Jen několik desítek centimetrů pod povrchem nacházejí zajímavé artefakty činností lidí v období před několika staletími.
„Snažíme se pracovat v součinnosti se stavbou. Jsme samozřejmě limitováni tím, aby zde mohl probíhat i jakýsi provoz a náměstí mohlo fungovat po stránce zásobování a celkové obslužnosti města, proto je výzkum rozdělen do jednotlivých etap. Pracujeme vždycky v návaznosti na stavbu, ale samozřejmě i tak k nějakému zdržení dojde. Objevili jsme zde střepy keramiky z 12. a 13. století a také třeba zděné základy pilířů od podloubí, které tu dřív bylo,“ uvedla Lucie Kursová, vedoucí oddělení archeologie Regionálního muzea Teplice.
Archeologické práce na náměstí v Bílině. Foto: Olga Markuzziová
Na místě, kde se prováděl výzkum v tomto týdnu (pár metrů od bankomatu Komerční banky), byly nalezeny zbytky staré pece, což potvrdil vědecko-výzkumý pracovník katedry archeologie v Plzni František Gabriel, který se vykopávek osobně zúčastnil. A opět kusy keramiky, drobné úštěpy dřev, které asi pocházejí z trámů a v jednom místě i kus kůže z oděvu, patrně z boty.
Nálezy z bílinského náměstí se očistí, případně zalepí, zaevidují a zůstanou uložené v muzeu. Paní Kursová nám prozradila, že teplické muzeum má v plánu dojednat s bílinskou radnicí uskutečnění výstavy toho, co bylo dlouho ukryto pod povrchem centra Bíliny.