Ústecký kraj, ČR - Začíná advent a policisté budou více vidět v ulicích. Dle situace a v návaznosti na pořádání různých vánočních akcí policie přijala adekvátní bezpečnostní opatření na celém území Česka. Lidé tak v ulicích, obchodních centrech, na vánočních trzích, koncertech nebo nádražích budou častěji potkávat policejní hlídky, které mohou být v některých případech vybaveny také dlouhými zbraněmi.
Policejní hlídky budou dohlížet na místa a akce s větší koncentrací osob, jako jsou vánoční trhy, obchodní centra, rozsvícení vánočních stromů, koncerty apod. "Žádná z tajných služeb nemá informace, že by České republice hrozilo konkrétní riziko, nicméně doporučily, aby policie realizovala preventivní bezpečnostní opatření jako v minulých letech,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček.
V České republice stále platí první stupeň ohrožení terorismem, který byl vyhlášen v souvislosti s teroristickými útoky v Bruselu v březnu 2016, na základě jehož jsou během celého roku nastavena zvýšená bezpečnostní opatření. „I přestože v současné chvíli nemáme žádné informace, které by směřovaly k přímému ohrožení našeho státu, v souvislosti s vánočními svátky Policie ČR na všech krajských ředitelstvích připravuje adekvátní bezpečnostní opatření, která budou přizpůsobena a plánována vždy podle konkrétní situace a ohlášených akcí. Každé opatření a počty policistů budou přizpůsobena konkrétní akci a jejímu rozsahu,“ dodal 1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.
Toto vám může pomoci přečkat svátky bez úhony
Dbejte na své bezpečí i v předvánočním shonu
S nastávajícím adventem a blížícími se vánočními svátky se lidé více zaměřují na nákupy dárků, přípravy spojené s vánocemi a novoročními oslavami. Často všichni chvátají a často zapomínají na vlastní bezpečí.
Krádeže
Zvýšení návštěvnosti obchodních center, chaotické situace na parkovištích, větší vytíženost MHD, častější výběry z bankomatů a i větší hotovost v peněženkách je rájem pro nekalé praktiky kapesních zlodějů. Před svátky zaznamenáváme nárůst drobné kriminality, jako jsou kapesní krádeže a vloupání do motorových vozidel. Policie ČR v této době na problémových místech zesiluje hlídkovou činnost, je však nutná i ostražitost samotných občanů, kteří mohou účinně této trestné činnosti předcházet. Stačí mít své věci neustále pod kontrolou, vyvarovat se otevřeným kabelkám, peněženkám v batozích na zádech či volně v kapsách na zadní straně kalhot. Vhodné je taktéž oddělovat finanční hotovost od osobních dokladů, vyhýbat se nepřehledným tlačenicím, neodkládat kabáty a bundy s cennostmi na veřejné věšáky a nedělat si ze zaparkovaného vozidla trezor.
E-shopy
Nakupování vánočních dárků přes e-shopy je poměrně rychlou a pohodlnou službou pro mnohé z nás. Ne vždy se však jedná o poctivé prodejce. Existuje tu stále možnost, že narazíme na podvodníka, který pošle zboží poškozené, zamění ho za jiné, nebo zboží nedodá vůbec. Je dobré si proto dopředu prověřovat tato prodejní místa, způsoby plateb i doručování zásilek. Při nákupech od soukromých inzerentů je vhodnější preferovat platbu při osobním předání, při kterém si kupující řádně zkontroluje kupované zboží.
Půjčky
Zvýšené opatrnosti doporučujeme také dbát při „rychlých půjčkách“ na vánoční zboží. Hesla typu: „Teď koupíte, za měsíc zaplatíte.“ jsou sice lákavá, nicméně podmínky půjček mnohdy psané drobným písmem mohou být výhodné pouze pro poskytovatele služby. Smluvní pokuty či jiná netransparentní ujednání pak mohou nabyvatele půjčky přivést v novém roce do nepříjemných finančních situací.
Šmejdi
Na své si v tomto čase přijdou i podvodní podomní prodejci tzv. “Šmejdi“, kteří se zaměřují zejména na starší spoluobčany. Jejich nekalé praktiky využívají důvěřivosti starších osob. Jako preventivní opatření proti podomnímu prodeji lze využít jeho zákaz v celé obci daný vyhláškou. K tomuto kroku přistoupila řada obcí, aby své obyvatele před tímto nešvarem chránila. Dále je dobré na nezájem o tento druh prodeje upozornit samolepkou s textem zákazu prodeje umístěnou na dveře domu nebo na poštovní schránku. Základním a nejúčinnějším opatřením však stálé zůstává nepouštět nikoho cizího do svého obydlí a v případě podezření na pohyb těchto osob v domě volat na tísňovou linku 158 Policie ČR nebo na linku 156 obecní policie.
Alkohol
V období vánočních večírků a novoročních oslav je obvyklá i konzumace alkoholu. Zde je třeba opakovaně upozornit na byť nepatrné, ale stále reálné riziko otravy metanolem. Nebezpečí hrozí při konzumaci alkoholu s neznámým původem. Konzumentům lze tedy doporučit jediné - nekupovat na pochybných místech a z neznámých zdrojů alkoholické nápoje, požívat nápoje pouze s jasným původem a platným kolkem. V neposlední řadě platí i doporučení nepřehánět to s nadměrnou konzumaci byť kvalitního alkoholu a tím předcházet zdravotním problémům či jinak konfliktním situacím (rvačky, vážné dopravní nehody).
Charita
Vánoce, emoce, touha dopřát i druhým, mít se alespoň chvilku lépe. I tohoto momentu využívají nepoctivci k vlastnímu obohacení. Investujte proto tedy do konkrétních organizací, kde znáte program jejich pomoci, nebo si nechte od pracovníků, kteří vybírají peníze na bohulibé účely doložit povolení ke sbírce a oficiální dokumenty, které jsou předepsané zákonem.