Duchcov – Město duchů, tak označují někteří obyvatelé Duchcova historické centrum. Důvodem jejich kritiky je především náměstí Republiky, kde kromě nefunkčního hotelu najdeme řadu prázdných obchodů a provozoven. Při naší návštěvě jsme jich na náměstí a ve třech přilehlých uličkách napočítali více než dvacet.
Na centrálním náměstí stojí známý Duchcovský zámek, v němž sídlil jeden z nejslavnějších knihovníků, Giacomo Casanova. A právě v souvislosti s uvedenou památkou lidi označují situaci za velmi špatnou. „Když do města přijede turista, jde na náměstí a do zámku. Rozhlédne se a vidí prázdný hotel, prázdné obchody, rozpadlé budovy Českého domu, Fričovny a bývalé masny. Možná by stálo za úvahu udělat u vstupu do zámku nástěnku s nápisem "V celém městě to tak nevypadá," aby ten dojem nebyl zas až takový,“ míní s určitou nadsázkou Petr Mazač.
„To bylo předvolebních řečí, že se bude náměstí oživovat. A skutek utek. Přitom už tam skončil i ten klíčník. Teď na tom náměstí není nic než cukrárna, elektro, banka a kadeřník. Je to ostuda,“ rozčílil se další z místních, Antonín Vlastník. Podle názoru Petry Dbalé působí náměstí celkově velmi smutným dojmem.
Na rozdíl od prodejen s dekoracemi nebo knihami, které v centru nedávno skončily, se tu stále drží Elektro Karásek. Jeho spolumajitelka nám potvrdila, že si vedou dobře. „Nestěžujeme si. A co vím, tak ty ostatní prodejny skončily na základě nějakých osobních problémů. Ne proto, že by neměly dobré podmínky. My si stěžovat rozhodně nemůžeme.“
Centrum Duchcova. Foto: Ilona Kaulfuss
Duchcovský místostarosta Stanislav Strohmeier předesílá, že se město musí chovat jako dobrý hospodář. „Dávat někomu třeba symbolický nájem, jen aby tam udržel obchod, by stejně nikam nevedlo. Jen bychom město připravovali o peníze.“
Nájemné na náměstí je 380 korun za metr čtverečný na celý rok. Což v porovnání s jinými centry měst není požadavek přemrštěný. „Doba se ale posunula někam jinam. Lidi už dnes nebudou chodit nakupovat po krámcích na náměstí, ale zajedou si do supermarketu. Tak to bohužel je.“ Podle místostarosty je prodejna elektra příkladem toho, že současná situace je pro malé obchůdky nevýhodná. Elektro Karásek je totiž součástí většího řetězce a nemá proto problém se udržet.
„Výraznější sleva na nájmu má smysl pouze u subjektu, který startuje, přichází s nějakým novým projektem. Pokud je tu ale provozovna nebo prodejna, které se delší dobu nedaří, protože do ní lidé nechodí, jako tomu bylo třeba v případě čajovny, pak to bohužel město neovlivní a nespraví to ani snížení nájemného.“ Jak Stanislav Strohmeier dodává, vedení města se na téma oživení náměstí baví stále. „Hledáme cesty, kterými bychom udělali náměstí přitažlivé nejen pro turisty, ale i pro naše občany. Není to ale jednoduchá záležitost.“