Teplice - O jednu desetinu procentního bodu klesla na Teplicku nezaměstnanost. V listopadu v okrese činila 8,8 procenta. V říjnu to bylo 8,9 procenta. Pro srovnání: V celém Česku je v průměru 7,1procentní nezaměstnanost.
Situaci na pracovním trhu ovlivňují, kromě oživení ekonomiky, také dobíhající sezónní práce, především ve stavebnictví, službách, gastronomii, hotelnictví, lesnictví, povrchových lomech a částečně ještě pořád i v zemědělství. Poměrně dobrou kondici vykazují průmyslové podniky a roste tak jejich zájem o nové pracovníky. V neposlední řadě se na vývoji nezaměstnanosti pozitivně projevuje monitoring volných pracovních míst, kdy zaměstnanci ÚP ČR aktivně komunikují se zaměstnavateli. Svůj podíl má i neustálá a široká podpora tvorby nových pracovních míst prostřednictvím nástrojů APZ a stále se rozrůstající portfolio projektů financovaných jak z národních, tak i evropských peněz.
„Tak například programy zaměřené na konkrétní skupiny uchazečů, v jejichž rámci najdou uplatnění na pracovním trhu. Díky nim nemusí rodiče malých dětí, absolventi, lidé nad 50 let nebo se zdravotním postižením a další uchazeči, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost, do evidence Úřadu práce ČR nebo z ní naopak v krátké době odcházejí," říká Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR.
V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo, s postupným ukončením sezónních prací a pracovních smluv na dobu určitou, mírně vzrůst. Tento vývoj je pro přelom roku charakteristický. Do evidence ÚP ČR se hlásí sezónní pracovníci nebo například živnostníci, kteří dočasně přeruší svou činnost a obnoví ji s příchodem jarního počasí.
Zaměstnavatelé měli v listopadu největší zájem o pracovníky v gastronomii, administrativě, o prodavače, číšníky, servírky, zedníky, šičky, obchodní zástupce, pomocné pracovníky ve výrobě, ostrahy a bezpečnostních agentur, uklízeče, řidiče nákladních automobilů a autobusů, operátory call center, skladníky, lesní dělníky a v některých regionech také o instruktory lyžování. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. obráběč kovů, zámečník, elektrikář, elektrotechniky, soustružník, slévač, svářeč a řezač plamenem, seřizovač, strojírenští technici, manipulační a montážní dělníci a obsluha obráběcích strojů). Uplatní se IT specialisté, pracovníci v marketingu, ve zdravotnictví (převážně zdravotní sestry) i v sociální oblasti.
Přednost dávají firmy proškoleným specialistům s praxí. „V tomto ohledu bohužel řada našich klientů nesplňuje požadavky zaměstnavatelů. Proto se firmám snažíme vycházet maximálně vstříc, a v případě, že víme, co potřebují, jsme schopni pro ně vytipovat ty nejvhodnější uchazeče a připravit je, např. v rámci rekvalifikací," upozorňuje ředitel Odboru trhu práce GŘ ÚP ČR Jan Karmazín.
Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 8,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (34,7), Jeseník (31,7), Ústí nad Labem (31,1), Děčín (27,5) a Bruntál (27,3).
Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (3,3 %), Benešov (3,9 %), Rychnov nad Kněžnou (4,1 %), Pelhřimov a Prachatice (shodně 4,2 %), Mladá Boleslav a Rokycany (shodně 4,3 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 34 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (12,6 %), Ústí nad Labem a Bruntál (shodně 12,4 %), Karviná (11,9 %), Chomutov (10,9 %) a Ostrava-město (10,8 %).