Teplice – Neuvěřitelných 300 let uplyne letos od vztyčení Morového sloupu Nejsvětější Trojice v Teplicích. Sloup je dominantou západní části Zámeckého náměstí a k významnému jubileu jeho vztyčení připravilo Regionální muzeum Teplice zajímavou výstavu. Zahájená bude v pátek 12. dubna ve 14 hodin slavnostní vernisáží a potrvá až do 3. listopadu. Datum vernisáže je symbolické a má připomenout podepsání smlouvy o zhotovení sloupu ze dne 12. dubna 1717.
Morový sloup v Teplicích, který svojí výškou přes 20 metrů patří k nejvyšším v Čechách, je dílem významného sochaře období baroka Matyáše Bernarda Brauna. Byl dostavený v roce 1719 jako poděkování za odvrácení morové nákazy, která Teplice zasáhla v roce 1713. V některých historických dokumentech se rovněž uvádí, že sloup měl být také určitým mementem po usmíření čtyř bratrů z rodu Clary-Aldringenů. Ostatně, výstavbu morového sloupu financoval František Clary-Aldringen, tehdejší majitel teplického zámku.
Expozice ke 300. výročí vztyčení sloupu byla realizovaná přitažlivou interaktivní formou. Jejími autorkami jsou designérky Stázka Reinischová a Johana Hnízdilová, studentky grafického designu na fakultě umění v Ústí nad Labem. Výstava bude instalovaná v malovaném sále zámku. Návštěvníci na ní najdou trojrozměrný model morového sloupu, řadu originálních grafik a kreseb, již zmíněnou smlouvu mezi Clary-Aldringenem a Matyášem Braunem a další vzácné exponáty.
Stavbu Morového sloupu Nejsvětější Trojice zahájil V. A. Bümel. Matyáš Braun do kamenného základu vytvářel sochařskou výzdobu. Sloup je usazený v šestibokém soklu se třemi bazénky. Nese trojboký obelisk se sousoším Nejsvětější Trojice, osazené na zemské kouli. V soklu jsou umístěny i sochy patronů moru, sv. Šebestiána, sv. Rocha, sv. Jana Křtitele, sv. Pavla a sv.Karla Boromejského.
Na stěnách pak můžeme vidět reliéfy s náměty inspirovanými Starým zákonem.