Medailonky lidí se zrakovým postižením jsou v mnohém inspirativní
Na vernisáž se přišlo podívat jen pár lidí. Výstava si určitě zaslouží větší zájem. Foto: Ilona Kaulfuss
Teplice

Teplice – Jaký život vedou lidé se zrakovým postižením? A jaké to vlastně je, přijít o zrak? Otázky, na které najdete odpovědi v mimořádně zajímavém projektu organizace Tyflo Centrum Ústí nad Labem, realizovaném ve spolupráci s Regionálním muzeem v Teplicích. Jde o výstavu s názvem Medailonky nevidomých a zrakově postižených, která byla zahájená ve čtvrtek 11. dubna ve výstavní síni teplického zámku.

Důvodem k vytvoření projektu byly podle ředitelky centra Aleny Bašníkové zkreslené představy veřejnosti o životě lidí se zrakovým postižením. „Když jsme v centru pořádali exkurze pro žáky základních a středních škol, často jsme od dětí slýchávali názor, že bez zraku nejde žít, že by se raději zabily,“ upozorňuje Bašníková. „Nevidomý člověk ale funguje poměrně běžným způsobem. Domluvili jsme se proto s fotografkou Kateřinou Klabzubovou, že pro naše centrum vytvoří medailónky klientů. Záměrem projektu bylo posunout názor veřejnosti blíž k reálně představě.“

Pražská fotografka na spolupráci přistoupila a vytvořená díla věnovala Tyflo Centru zdarma. Medailónky klientů pracovníci centra vyvěsili nejprve na sociálních sítích. Každý z portrétů doprovází i povídání o osudu a životě konkrétního člověka. „Projekt měl nečekaně velký úspěch,“ přiznává Bašníková. „Na jeho základě vznikl později kalendář, který jsme nabízeli při charitativních akcích. V zájmu širší prezentace cyklu fotografií, které se Katce velmi povedly, jsme se rozhodli i pro uspořádání výstavy.“

Medailonky jednotlivých klientů centra pojala Klabzubová kompozičně formou dvojsnímků. Na jednom je v popředí vidět artefakt, který osobnost daného člověka charakterizuje, zatímco on sám je v pozadí rozostřený. Na druhém snímku už je klient zachycený ostře a v póze nebo situaci, která symbolizuje jeho přístup k životu nebo zájmy. Fotografce se podařilo vynikajícím způsobem zakomponovat do snímků optimismus, naději i výzvu. Divák si tak bezděčně položí otázku, jestli některé své problémy zbytečně nezveličuje.

1304medailonky2

Titulní fotografie charitativního kalendáře.

Tyflo je odvozené z řeckého slova slepý (tyflos). Ústecká neziskovka Tyflo Centrum poskytuje služby lidem nevidomým a se zrakovým postižením od věku 16 let. Jedná se o sociální rehabilitaci, kdy klientům pomáhá například naučit se ovládat komunikační techniku, ale také složité kompenzační pomůcky. Nabízí jim pomoc při vyřizování záležitostí na úřadech, kontakt se sociálním prostředím, zapojení se do zájmových aktivit, a dokonce možnost získání kvalifikace maséra. S tou mohou klienti pracovat v chráněné dílně centra. Mezi aktivity, které lidé se zrakovým postižením v centru dělají, patří jóga, plavání, modelování, výlety, společenské akce, ale překvapivě i zvuková střelba.

„Naším cílem je pomáhat lidem s různým zrakovým postižením, aby vedli plnohodnotný život a byli co nejvíce soběstační,“ uvádí Bašníková. O tom, že se záměr pracovníkům centra daří úspěšně plnit, vás přesvědčí i zmíněná teplická výstava. Medailonky nevidomých a zrakově postižených můžete ve III. výstavním prostoru zámku vidět až do konce dubna.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru