Teplice - Na osmnáctém místě v žebříčku nezaměstnanosti mezi okresy v ČR se na konci roku pohybovalo Teplicko. Nezaměstnanost se tu proti konci listopadu mírně zhoršila, stoupla z 8,8 na 9 procenta.
Situace na pracovním trhu odpovídala v prosinci běžnému vývoji nezaměstnanosti ke konci roku. „S příchodem zimy postupně končí sezónní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, kterým k 31. 12. 2014 skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost a obnoví ji s příchodem jarního počasí," vysvětluje Kateřina Sadílková pověřená řízení ÚP ČR.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenaly 2 regiony - Praha-západ (o 0,7 %) a Praha (o 0,2 %). Naopak nárůst eviduje ÚP ČR v 75 okresech. Největší hlásí Jindřichův Hradec (o 19,1 %) Prachatice (o 18,6 %), Pelhřimov (o 16,9 %), Chrudim (o 14,4 %) a Klatovy (o 13,8 %).
Aktuální nabídku volných pracovních pozic přinášíme každý den na tomto odkazu
„Nárůst jsme očekávali. Jsme však příjemně překvapeni tím, že v evidenci máme o téměř 55 tisíc lidí méně, než v loňském roce. Je za tím nejen mírné oživení na trhu práce, ale také kvalitní práce zaměstnanců ÚP ČR a jejich aktivní působení v terénu. To je trend, který budeme i nadále plně podporovat," dodává náměstek ministryně práce a sociálních věcí pro zaměstnanost Jan Marek.
V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně vzrůst, ale s největší pravděpodobností se nedostane na loňské hodnoty. S rozjezdem sezónních prací by pak mohla začít zase klesat.
Vzrostla poptávka po lyžařských instruktorech
Zaměstnavatelé měli v prosinci největší zájem o pracovníky v gastronomii, administrativě, o prodavače, číšníky, servírky, zedníky, šičky, obchodní zástupce, pomocné manipulační dělníky, dále o pomocné pracovníky ve výrobě, ostrahy a bezpečnostních agentur, uklízeče, řidiče nákladních automobilů a autobusů, pomocníky v kancelářích a hotelích, učitele, operátory a v některých regionech také o instruktory lyžování. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. obráběč kovů, zámečník, elektrikář, elektromechanik, slévač, svářeč a řezač plamenem, seřizovač, strojírenští technici, manipulační a montážní dělníci a obsluha obráběcích strojů). Uplatní se IT specialisté, grafici, strojírenští technici, pracovníci v marketingu, ve zdravotnictví (lékaři a zdravotní sestry) i v sociální oblasti. Přednost dávají firmy proškoleným specialistům s praxí.