Ohníč – Na ohníčské návsi bylo instalováno několik panelů 11. ročníku Národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která měla slavnostní vernisáž na pražském Vyšehradě letos v květnu. Prezentace výsledků projektu, do kterého se každoročně zapojují desítky obcí a měst, jsou tímto způsobem přibližovány veřejnosti v průběhu celého roku na různých místech republiky. Zejména tam, kde se do výstavy zapojily obce a města vlastní proměnou. Výstava v Ohníči je na Teplicku jedinou a zhlédnout ji můžete do 14. listopadu.
Ohníčtí se do projektu zapojili se zdařilou rekonstrukcí kapličky Panny Marie v Dolánkách. Obec na opravu rozpadajícího se sakrálního objektu získala dotaci ministerstva zemědělství. Oprava byla dokončená v létě loňského roku a letos přihlásilo vedení obce kapličku do soutěže. Podle ohníčské starostky Lenky Brandtnerové má na současné podobě kaple velkou zásluhu štukatér Karel Kaliba. Kaplička byla vysvěcená v srpnu 2018 a nyní slouží v Dolánkách turistům i místním jako odpočinkové místo.
Jednotlivé rekonstrukce přihlášené do národní soutěže Má vlast cestami proměn hodnotí veřejnost v online hlasování a odborná porota pod vedením architekta Josefa Pleskota. Výstava přináší svědectví o proměnách zanedbaných míst v České republice, která se díky úsilí samospráv mění na místa upravená a užitečná. Soutěž má rovněž sloužit jako motivace a povzbuzení pro ostatní. Symbolem celého projektu je kamenné srdce, které se našlo při vykopávkách na vyšehradské akropoli, když se tu budovaly závlahy pro vyšehradský park. Kamenný symbol, nad kterým bdí profesor Jan Pirk, si každý rok předávají hlavní partnerské kraje.
Kaplička v Ohníči byla ještě před pár lety ruinou. Foto: Ilona Kaulfuss
Dolánky jsou částí Ohníče. Kapličku tu nechal postavil kolem roku 1820 tehdejší majitel mlýna, mistr Josef Lachner, jako upomínku na tragickou smrt dítěte. Po válce začala kaplička chátrat. Obec se pokoušela několikrát získat finanční podporu na její opravu, což se jí podařilo až v roce 2017.