Teplice – Regionální muzeum v Teplicích připravilo ke 30. výročí listopadových událostí panelovou výstavu s názvem Chceme čistý vzduch! Přes ekologii ke svobodě. Vernisáž byla spojená s přednáškou historika a pedagoga Jaroslava Rokoského a konala se ve středu 13. listopadu v rokokovém sále teplického zámku.
Podle Rokoského je výstava koncipovaná především pro účely škol. Přináší informace z období od ekologických demonstrací v Teplicích až k prvním svobodným volbám v roce 1990. Ve své přednášce Rokoský přiblížil atmosféru doby před listopadovými událostmi. Dotkl se nejvýraznějších rozdílů u nás i v Evropě před a po revoluci. Zmínil, jak v době totality měla veřejnost omezený přístup k informacím, poukázal na tlak, pod kterým tehdy působila média a přiblížil tvrdou cenzuru ovlivňovanou diktaturou Moskvy. Pohovořil také o politických osobnostech totalitní doby, zejména o prezidentu Gustavu Husákovi, Michailu Gorbačovi a dalších.
Návštěvníci vernisáže měli díky Rokovskému možnost vidět rovněž řadu dobových dokumentů. Kupříkladu identické záznamy příšlušníků STB, hlášení policie z ekologických demonstrací v Teplicích, z následných studentských demonstrací v Praze a další materiály. Rokosovský přiblížil situaci bouřlivého roku 1989 i v sousedních zemích tehdejší RVHP. Zdůraznil odlišnou pozici Polska, které bylo vždy jiné a diktatuře Sovětů se vzpíralo. Hovořil o tom, jak komunisté, kteří se od vzniku strany řídili pokyny z Moskvy, nedokázali relevantně reagovat, když jim Gorbačov poskytl prostor, aby řídili chod věcí sami, bez dohledu a diktátu Moskvy.
Panelová výstava Chceme čistý vzduch! Přes ekologii ke svobodě je od čtvrtka 14. listopadu instalovaná ve foyer teplického zámku. Zhlédnout ji zájemci mohou do neděle 1. prosince.