Teplice – Od 1. ledna nabývá účinnosti nová vyhláška o poplatku z pobytu. Schválili ji na svém posledním loňském zasedání, 16. prosince, zastupitelé Teplic. Poplatek vznikl na základě změny zákona a nahrazuje dřívější místní poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt. Platnost uvedených místních poplatků končila posledním dnem loňského roku. Sazba nového poplatku na jeden den pobytu je 21 korun za obsazené lůžko a noc.
Povinnost uhradit poplatek z pobytu má každý, kdo není v obci přihlášený a jeho pobyt trvá nejvýše 60 po sobě jdoucích dnů u jednotlivého poskytovatele pobytu. Při pobytech delších neplatí nic. Rozhodný je přitom počet strávených nocí.
Předmětem poplatku není pobyt, při kterém je omezena ze zákona osobní svoboda, tedy pobyt ve vazební věznici a podobně. Předmětem poplatku rovněž není ubytování, ale záměrné úplatné poskytnutí pobytu. To znamená poskytnutí pobytu v prostorách, zkolaudovaných a určených k jiným účelům než k poskytování ubytování. Například v ateliéru, zahradě, ale i na louce, pokud ubytovatel vybírá úplatu.
Od poplatku z pobytu jsou osvobozeny nevidomé osoby, držitelé průkazu ZTP/P a jejich průvodci a osoby mladší 18 let. Dále osoby hospitalizované ve zdravotnických zařízeních, s výjimkou osob, kterým je poskytována lázeňská rehabilitační péče, osoby, které pečují o děti na zotavovací akci, osoby, které vykonávají sezónní práci, osoby v zařízeních ústavní nebo ochranné výchovy, v zařízeních pro preventivně výchovnou péči, nebo v zařízeních pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc.
Oproštěné od poplatku jsou rovněž osoby ubytované v zařízeních sociálního charakteru, v zařízeních pro lidi v nouzi nebo v ohrožení a osoby ubytované v rámci záchranných nebo likvidačních prací. Poplatek nejsou povinni platit ani příslušníci bezpečnostních složek, vojáci v činné službě a státní zaměstnanci, pokud na území obce plní své služební nebo pracovní povinnosti.
V diskusi se vyjádřil zastupitel Zdeněk Bergman (VOLBA PRO! TEPLICE), který zpochybnil efekt poplatků v případě lidí ubytovaných v soukromí, kde podle něj chybí účinný kontrolní nástroj. „Zrušení poplatku by podle mě bylo úsporou na administrativě a současně podporou turistického ruchu.“ Naopak bývalý primátor Jaroslav Kubera (ODS) navrhl místo radou navržených 15 korun zvýšení na maximum, 21 korun. „Od roku 2021 bude poplatek 51 korun. V cizině jsou 2 eura běžná. Potom by se mohlo stát, že budeme z 15 korun navyšovat na 50. Navrhuji proto využít horní hranici.“ Jeho návrh zastupitelé schválili.