Teplice – Rok 2020 odstartoval v Krušnohorském divadle Teplice mimo jiné novým projektem, který má ambice stát se tradicí. V pondělí 6. ledna se tady uskutečnilo první neformální setkání přátel divadla spojené s vernisáží výstavy tří výtvarnic. Ludmily Kalábové z Teplic, Hany Kejzlarové z Děčína a Jaroslavy Kordové z Ústí nad Labem, které svůj trojlístek nazvaly 3K. Podle pracovnice programového oddělení divadla a domu kultury, Evy Stieberové, která za vznikem projektu stojí, by se podobná setkávání měla opakovat v měsíčních intervalech.
Akce spojená s vernisáží se konala v prostoru Ronda, dřívější vyhlášené divadelní kuřárny a pokračovala ve Smetanově síni, kde mohli návštěvníci zhlédnout promítání k historii Krušnohorského divadla. Nová aktivita má za cíl sdružovat lidi kolem divadla, prezentovat méně známé výtvarníky, ale také poskytnout prostor k dialogu pracovníků divadla s diváckou veřejností a dát příležitost k setkávání lidem, kteří mají rádi kumšt, případně sami tvoří. Projekt byl zatím pracovně pojmenován Klub přátel divadla a podle Stieberové se na jeho názvu ještě pracuje.
Pondělní premiéru navštívila zhruba třicítka lidí. Eva Stieberová si v úvodu posteskla, že při rekonstrukci divadla v polovině devadesátých let zanikl divadelní klub, který tu kdysi poskytoval potřebné zázemí. „Žádný jiný prostor k tomu, abychom se scházeli, abychom si popovídali nejen o divadle, o tom, co připravujeme, ale i o tom, co nás spojuje a trápí, přímo tady v divadle není. Přestože je to obrovská stavba, tak se lidé po představení rozejdou, protože nemají šanci si společně někde pobýt a sdělit si své dojmy.“
V rámci informací o prostoru Ronda zmínila Stieberová jevištního mistra Jana Krále, který tady vystavuje fotografie ze svých cest. „Nikdy jsme ale neměli v úmyslu pojmout to jako prostor výstavní. Máme galerii v Zahradním domě. Problém je v tom, že pro ostatní vystavující se prostoru nedostává. Výstavy v Rondu budou přístupné v rámci divadelních představení a těch pořádáme opravdu hodně. Takže autoři mají šanci, že jejich práce uvidí spousta lidí.“
Premiérová výstava v Rondu prezentuje díla vytvořená technikou frotáže. Podle Ludmily Kalábové vyzkoušely autorky, které spolupracují už několik let, tuto techniku poprvé v Prachaticích, pod vedením Lenky Hercogové. Jednotlivé práce zachycují motivy z Teplic, Děčína a Ústí nad Labem, tedy z měst, k nimž mají autorky vztah a kde žijí. Jak Kalábová prozradila, s různými výtvarnými technikami se trojice žen seznamuje v kurzech, které pořádá UJEP v Ústí nad Labem pro Univerzitu třetího věku. „Hlavním mottem našich výstav je, že každý může začít v každém věku dělat to, co ho baví,“ zdůraznila Kalábová.