V Krušnohorském divadle měl v pondělí premiéru nový klub
Nahoře zleva: Eva Stieberová, Ludmila Kalábová a Hana Kejzlarová. Foto: Ilona Kaulfuss
Teplice

Teplice – Rok 2020 odstartoval v Krušnohorském divadle Teplice mimo jiné novým projektem, který má ambice stát se tradicí. V pondělí 6. ledna se tady uskutečnilo první neformální setkání přátel divadla spojené s vernisáží výstavy tří výtvarnic. Ludmily Kalábové z Teplic, Hany Kejzlarové z Děčína a Jaroslavy Kordové z Ústí nad Labem, které svůj trojlístek nazvaly 3K. Podle pracovnice programového oddělení divadla a domu kultury, Evy Stieberové, která za vznikem projektu stojí, by se podobná setkávání měla opakovat v měsíčních intervalech.

Akce spojená s vernisáží se konala v prostoru Ronda, dřívější vyhlášené divadelní kuřárny a pokračovala ve Smetanově síni, kde mohli návštěvníci zhlédnout promítání k historii Krušnohorského divadla. Nová aktivita má za cíl sdružovat lidi kolem divadla, prezentovat méně známé výtvarníky, ale také poskytnout prostor k dialogu pracovníků divadla s diváckou veřejností a dát příležitost k setkávání lidem, kteří mají rádi kumšt, případně sami tvoří. Projekt byl zatím pracovně pojmenován Klub přátel divadla a podle Stieberové se na jeho názvu ještě pracuje.

Pondělní premiéru navštívila zhruba třicítka lidí. Eva Stieberová si v úvodu posteskla, že při rekonstrukci divadla v polovině devadesátých let zanikl divadelní klub, který tu kdysi poskytoval potřebné zázemí. „Žádný jiný prostor k tomu, abychom se scházeli, abychom si popovídali nejen o divadle, o tom, co připravujeme, ale i o tom, co nás spojuje a trápí, přímo tady v divadle není. Přestože je to obrovská stavba, tak se lidé po představení rozejdou, protože nemají šanci si společně někde pobýt a sdělit si své dojmy.“

V rámci informací o prostoru Ronda zmínila Stieberová jevištního mistra Jana Krále, který tady vystavuje fotografie ze svých cest. „Nikdy jsme ale neměli v úmyslu pojmout to jako prostor výstavní. Máme galerii v Zahradním domě. Problém je v tom, že pro ostatní vystavující se prostoru nedostává. Výstavy v Rondu budou přístupné v rámci divadelních představení a těch pořádáme opravdu hodně. Takže autoři mají šanci, že jejich práce uvidí spousta lidí.“

Premiérová výstava v Rondu prezentuje díla vytvořená technikou frotáže. Podle Ludmily Kalábové vyzkoušely autorky, které spolupracují už několik let, tuto techniku poprvé v Prachaticích, pod vedením Lenky Hercogové. Jednotlivé práce zachycují motivy z Teplic, Děčína a Ústí nad Labem, tedy z měst, k nimž mají autorky vztah a kde žijí. Jak Kalábová prozradila, s různými výtvarnými technikami se trojice žen seznamuje v kurzech, které pořádá UJEP v Ústí nad Labem pro Univerzitu třetího věku. „Hlavním mottem našich výstav je, že každý může začít v každém věku dělat to, co ho baví,“ zdůraznila Kalábová.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru