Teplicko - 68 za námi, zbývajících 23 před námi. Řeč je o dnech meteorologické zimy 2019/2020, která však prakticky stále ještě nezačala. A minimálně ve zbytku tohoto týdne ani nezačne, spolu s víkendem totiž dorazí oteplení. Vcelku citelné.
Alespoň na horách se však zima připomněla. A to díky vzájemné spolupráci tlakové výše (se středem nad Britskými ostrovy) a tlakové níže (s centrem nad jihovýchodní Evropou). Mezi těmito tlakovými útvary do našich končin hlavně během noci z úterý 4. února na středu 5. února proudil chladnější vzduch od severu. Díky čerstvému severnímu proudění se i v nížinách objevily poměrně intenzivní sněhové přeháňky, naneštěstí při teplotách zlehka nad bodem mrazu, a tak sněhové vločky po dopadu ihned roztály. Jinak tomu bylo v Krušných horách, kde napadlo x čísel nového sněhu, který potrápil nejednoho řidiče. Ve městech pak bylo poznat, které auto jede z hor.
Děčínský Sněžník uprostřed pracovního týdne čelil větru o síle přes 70 km/h. Tím se dostáváme k silným nárazům větru, jež sužovaly hlavně místa ležící ve vyšší nadmořské výšce. Ani níže položené oblasti ale nebyly ušetřeny. Například přímo v Děčíně nárazy dosahovaly až 60 km/h, v sousedním Ústí nad Labem byl zaznamenán náraz o rychlosti skoro 80 km/h. Co "dycky Most"? Ale žádné "dycky Most", podívejme se na maximální nárazy větru ve všech podkrušnohorských velkoměstech:
- Ústí nad Labem (93 000 obyv.): 76 km/h
- Most (66 000 obyv.): 64 km/h
- Teplice (50 000 obyv.): 55 km/h
- Děčín (49 000 obyv.): 58 km/h
- Chomutov (48 000 obyv.): 72 km/h
Větry pominuly. Nebo ne? Co si pro nás připravila nejbližší budoucnost?
V pátek 7. února bude od rána až do večera zataženo oblačností nízkého, případně i středního patra. Středeční sněhánky se z toho důvodu opakovat nebudou, ačkoli v horských oblastech se pár sněhových vloček objevit může. Ale opravdu jen pár. Jinde, vzhledem ke krušnohorskému srážkovému stínu, zcela beze srážek. Nejvyšší odpolední teploty okolo -12 až -8 °C... Vzpomínáte? Takto mrazivý byl 7. únor v roce 2012 při únorové "době ledové", kdy zamrzaly i nizozemské kanály. Letošní 7. únor bude o poznání teplejší, v maximu nabídne 2 až 6 °C. Ráno v minimu kolem 2 až -2 °C.
V sobotu 8. února oblaků ubude. Tedy, zpočátku, resp. do plus minus poledne numerické modely počítají s přítomností nízké oblačnosti, avšak i numerické modely mají své dny a třeba ho budou mít i v sobotu. Věřme tedy, že už od ranních hodin se budeme moci těšit na modrou oblohu a s ní související sluneční paprsky. V nejhorším případě se jich dočkáme po poledni, kdy to vypadá na jasno od Aše až po Karvinou. Nejvyšší odpolední teploty okolo a) v případě celodenního slunečna 3 až 7 °C, b) v případě pozdnějšího vyjasnění 1 až 5 °C. Vskutku, rozdíl jako Litvínov (chápat jako Brno [ó jak vtipné]). Ráno v minimu kolem 1 až -3 °C.
V neděli 9. února to vypadá na pohodové počasí, i když, s ohledem na roční dobu... Mraků poskrovnu, s výjimkou rána, kdy by jejich koncentrace mohla být přeci jen vyšší, takže sečteno a podrženo slunečno. Nejvyšší odpolední teploty ale okolo nezimních 5 až 9 °C, jinde v Čechách často okolo 8 až 12 °C, ráno v minimu kolem nuly, resp. decentně pod ní. Proč tak teplo? Odpovědí jest sílící jihozápadní proudění, zprostředkované hlubokou a rozsáhlou atlantickou cyklónou. Atlantik, tím je míněno jihozápadní až severozápadní oceánské proudění, je v tomto měsíci prozatím velmi aktivní.
A aktuálně to vypadá, že v duchu živého západního až lehce severozápadního proudění se ponese více méně celý příští týden. Pravděpodobnost příchodu pravé zimy tedy poněkud klesla, spíše vymizela. Hned v pondělí 10. února bychom se kromě nárazů větru o rychlosti až přes 100 km/h (na horách) měli dočkat velké oblačnosti, dešťových vloček a nejvyšších odpoledních teplot okolo 8 až 12 °C. I ráno se jeví býti dosti teplé, viz. minima kolem 8 až 4 °C.
Nějak bylo, nějak bude. Slunce v duši míti – to je oč tu jíti. Toť momentálně vše. (soj)