Bžany – V řadě obcí se lidé vracejí zpátky k českým tradicím. V tomto období studené zimy a očekávání jara se hojně slaví masopust. V sobotu 8. února dopoledne byl vidět masopustní průvod například i v Bžanech, kde v 9 hodin vyrazila ze statku zhruba dvacítka lidí na trasu jednotlivými spádovými obcemi. V každé se konala zastávka s pohoštěním, hudbou a tancem. Vzhledem ke vzdálenosti jednotlivých cílových míst se účastníci masopustu dopravovali z místa na místo na dlouhém přívěsu zdobeném pentlemi a taženém traktorem.
První zastávku udělala masopustní kolona ve Lbíně na návsi, u bývalého pohostinství. Místní sem ještě před jejich příjezdem přinášeli na stůl různé domácí dobroty a samozřejmě nezapomněli ani na něco pro zahřátí. Guláš, čaj a grog měli účastníci masopustu zdarma. Po příjezdu vozu se jeho posádka s místními pozdravila, popovídali si a zatancovali při muzice, o kterou se po celou dobu staral Dechový kvartet pana Beneše. S organizací akce pomáhala obci agentura Petra Stolaře, který se také ujal role moderátora.
Dobrá nálada všechny rozehřála a byla nakažlivá. Do masopustního reje se postupně zapojili téměř všichni a kdo se nemohl přidat, bavil se alespoň pěknou podívanou. Ze Lbína pokračovala výprava účastníků masopustu dál do Hradiště, kde udělala zastávku v parčíku u historické tvrze. Následovalo masopustní veselí u bývalé restaurace ve Lhenicích a poslední zastávkou byly Bukovice. Odtud se masopustní kolona vydala zpátky na bžanský statek.
Masopust představoval v lidové tradici období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během Masopustu se konaly taneční zábavy, ale především zabijačky a také svatby. Konec masopustu se váže k Popeleční středě a velikonočním svátkům, kdy před nadcházejícím jarem nahradilo hodování a bujaré veselí období půstu a usebrání.