Teplice – V Seumeho kapli v Lipové ulici se můžete seznámit s ukázkou tvorby Vladimíra Míky. Jedné z nejvýraznějších osobností sklářského kumštu a výtvarného umění na Teplicku. Výstavu, kterou Regionální knihovna v Teplicích uspořádala k životnímu jubileu umělce, zahájil sám autor v pondělí 20. července.
Expozice, vzhledem k omezeným výstavním prostorám kaple, nabízí jen několik ukázek, dokumentujících nejvýraznější segmenty oborů, kterým se Vladimír Míka věnoval. Kromě uměleckých prací z hutního skla, mezi kterými najdeme dekorativní i užitné předměty, mají návštěvníci možnost seznámit se s autorovo výtvarnou tvorbou. Zastoupené jsou zde především akvarely s motivy krajiny, ale také figurální motivy, které zachycují práci sklářů.
Vladimír Míka, držitel řady ocenění, zejména za svoji sklářskou tvorbu, letos slaví 85. narozeniny. Narodil se ve Zbirohu, kde prožil mládí. V Novém Boru se vyučil malířem skla a pokračoval na průmyslové sklářské škole v Teplicích. Po studiu působil ve mstišovské sklářské huti, kde začal navrhovat své vlastní výrobky. Už v roce 1964 získal na libereckých výstavních trzích zlatou medaili za návrh hutní vázy. Svá autorská sklářská díla později vystavoval například v Montrealu nebo v japonské Ósace.
Malování se Vladimír Míka věnuje od mládí. Jeho významným učitelem a vzorem byl malíř Jaroslav Pik, kterého Míka sledoval při zachycování zbirožských zákoutí. Později spolupracoval se zbirožskou malířkou Milenou Zítkovou – Voborníkovou. V době teplických studií založil dokonce výtvarný kroužek a malování se stalo jeho velkým, celoživotním koníčkem.