Duchcov – K výročí 300 let morového sloupu Nejsvětější Trojice na náměstí Republiky v Duchcově uspořádalo vedení města v neděli 13. září odpoledne malou oslavu. Zahájil jí ve 14 hodin Duchcovský pěvecký sbor. V průběhu odpoledne vystoupil pro děti klaun a kouzelník Cucíno a na provizorním pódiu odehrálo své představení místní Divadlo M.
Historik duchcovského muzea, Jiří Wolf, seznámil návštěvníky akce s historií sloupu a s aspekty, které ho činí výjimečným. Jedná se o památku prvního řádu, zcela srovnatelnou s Braunovým sloupem, který je v Teplicích,“ zdůraznil Wolf. Stavitelem sloupu v letech 1750-1760 byl Matyáš Kühnel a autorem návrhu z roku 1720-1721 František Maxmilián Kaňka.
Jednotlivé motivy na sloupu symbolizují, co bylo pro tehdejší lidi důležité. V nejspodnější části najdeme postavičky, které symbolizují duše v očistci. To bylo podle Wolfa důležité téma barokní zbožnosti. Dalším prvkem je hořící dům a u něj František Xaverský, což může odkazovat na požár v roce 1709. „Nahoře, pod svatou trojicí nacházíme reliéf, na kterém jsou protimorní světci. Také socha Panny Marie Immaculaty a socha svaté Barbory.“ Wolf připomněl, že motiv svaté Barbory se v Duchcově často opakuje. Například je podle ní pojmenovaný zdejší rybník nebo sousedící kaple.
Wolf také zmínil zajímavost, kterou je připomínka na rok 1918. „Na jedné z Boční soch, na soše sv. Josefa, je vidět znak Valdštejnů. Uprostřed ale chybí orlice. Tu někdo v roce 1918 z té památky odtesal. Nevím, jak vy. Já si ale myslím, že sochy by měly připomínat dobu, ať již byla jakákoliv. V podstatě jenom primitiv může sochy odstraňovat nebo je nějakým způsobem poškozovat.“