Teplicko - Oboje Vánoce, podle gregoriánského (24. až 26. prosince) i juliánského (6. až 8. ledna) kalendáře, nakonec byly v podstatě stejné. Nížiny, až na zářivé výjimky, je prožily (tradičně) na blátě, naopak Krušné hory na sněhu. Z pohledu Krušných hor byly lednové Vánoce vydařenější, příkladem krušnohorský sektor okresu Most na „druhý“ Boží hod vánoční (tj. 7. ledna) hlásil až 15 čísel sněhu. Moldava, o víkendech přístupná železnicí, na tom nebyla o moc hůře. Poslední dny tohoto týdne budou na přívaly sněhu skoupé, nikoli však na chlad.
Ještě menší odbočka. Máte-li rádi sníh, dozajista neuniklo Vaší pozornosti, že Česko na Štědrý den, z pohledu juliánského kalendáře, postihla kalamita. Alespoň dle slov médií. Vskutku, v jižních Čechách spadlo i přes 15 cm sněhu, a několikacentimetrové sněhové pokrývky se dočkali i Pražané. Na rozdíl od Mostečanů, Tepličanů, Ústečanů a dalších. Rovněž jste možná postřehli, že se sněhem se aktuálně potýkají i Španělé. Slyšíte správně, Španělé. První sníh zimy 2020/21 během čtvrtka napadl mimo jiné v Madridu a v nejbližších dnech na některých místech Španělska napadne až přes půl metru sněhu. A když už jsme u toho Španělska, v Pyrenejích ve středu ráno naměřili -34 °C, druhý den ráno dokonce -36 °C (hodnota číslo dva zatím nebyla zoficiálněna španělskými meteorology).
Zpět k otázce budoucnosti v severozápadních a severních Čechách:
Pátek 8. ledna: V noci a brzy ráno přechodně zmenšená oblačnost, jinak oblačno až zataženo. Především v Krušných horách sněhové přeháňky, nejedna sněhánka se nicméně může objevit i za horami, resp. pod nimi. Nejvyšší odpolední teploty mezi -1 až 2 °C.
Sobota 9. ledna: Znovu zejména nahoře na horách počítejte se sněhovými přeháňkami, lyže anebo boby/saně nechť Vám nepřicházejí na mysl, jinde sněhánky jen sporadicky, v oblasti krušnohorského srážkového stínu vůbec. Od severozápadu až severu, tzn. z někdejší SRN, budou do našeho kraje proudit mraky, proto budou sněhové vločky nejaktivnější v Krušných horách. Nejvyšší odpolední teploty mezi -1 až 2 °C, nejnižší ranní teploty mezi -1 až -4 °C.
Neděle 10. ledna: Zpočátku hodně mraků, po východu slunce se oblačnostní situace zlepší, tzn. mraků ubude a konečně uvidíme sluneční paprsky. Ne všude a tedy ne všichni, ale lepší něco než nic, ne? Srážkové úhrny nulové, v tomto případě i včetně vrcholků našeho Himálaje (je to ten Himálaj, ne ta Himálaj či ty Himálaje). Nejvyšší odpolední teploty mezi -3 až 0 °C, takže ideální podmínky pro sníh (který jaksi nebude), nejnižší ranní teploty mezi -4 až -7 °C.
Pondělí 11. ledna: Ranní minima mezi -5 až -8 °C, odpolední maxima mezi -4 až -1 °C. Docela zimička, což? Sněžit bohužel nebude a místa, která neobsadí nízká oblačnost, se dočkají trošky sluníčka. Taktéž nepřekvapí mlhy, ostatně to v chladnější části roku nikdy. Vítejte, holomrazy...