V Teplicích se postupně nahrazuje rozvodná parovodní síť úspornějším horkovodem
Hlavním důvodem přechodu z páry na horkou vodu v lázeňském městě Teplice je snížení ztrát tepelné energie, což vede k nižší spotřebě paliva při výrobě, tím i ke snížení emisí a zlepšení životního prostředí. Foto: Archiv ČEZ Teplárenská
Teplice

Teplice - Snížení ztrát tepelné energie během její distribuce ke konečnému spotřebiteli je již několik let hlavním tématem aktivit společnosti ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ v lázeňském městě Teplice.

V praxi to znamená konverzi (přeměnu) stávajících parovodních na nové horkovodní rozvody, a to jak v bezkanálovém, tak i kanálovém provedení. Ve městě tak postupně dochází k obnově stávající rozvodné sítě, případně jsou horkovody vybudovány v nové trase. Rozsáhlá rekonstrukce v režii ČEZ Teplárenské započala již v roce 2019 a bude pokračovat i v letošním a příštím roce.

„Hlavním důvodem přechodu z páry na horkou vodu je snížení ztrát tepelné energie, což vede k nižší spotřebě paliva při výrobě, tím i ke snížení emisí a zlepšení životního prostředí. Investiční akce, která probíhala v letech 2019 a 2020 přišla na bezmála 94 milionů korun, přičemž byla finančně podpořena z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Úspory energie v SZT. Její realizací jsme tak navázali na předchozí konverzi parovodních rozvodů na horkovodní, které zásobují teplem lázeňské domy a městské části Šanov a Prosetice,“ říká Jan Nechvátal, generální ředitel ČEZ Teplárenské.

V letech 2019 a 2020 tak byli na nový horkovod přepojeni odběratelé dle příslušných výměníkových stanic soustředěných v lokalitách kolem ulic Alejní (Teplice), Raisova a Kpt. Jaroše (Šanov). „Dále byla zrušena parní přípojka v Řetenicích, včetně příslušné technologie ve výměníkové stanici v areálu ZŠ Buzulucká. Vše bylo nahrazeno novým teplovodním předizolovaným rozvodem v bezkanálovém provedení a novou technologií, včetně oběhového čerpadla ve výměníkové stanici v Jaselské ulici. Během posledních dvou let tak bylo ve třech městských částech Teplic celkem zrekonstruováno 2 170 metrů tepelných rozvodů pro 128 odběrných míst,“ doplnil Radim Sobotík, obchodní ředitel ČEZ Teplárenské.

Dalších cca 2 100 metrů s 45 odběrnými místy pak k nim přibude během let 2021 a 2022. Konverze proběhne v lokalitě ulice Svojsíkova, rekonstrukce dožitých tepelných rozvodů pak v ulicích Přítkovská a V Závětří. V prvním případě bude postavena i nová výměníková stanice, která umožní přechod páry na horkou vodu. V dalších stanicích proběhne výměna technologie. Jedná se o investiční akce za cca 80 milionů korun. I v tomto případě má ČEZ Teplárenská přislíbenu finanční podporu z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Úspory energie v SZT.

Autor: Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru