Mostecko - Jak to začalo, tak to skončí. Před týdnem a něco dorazil sníh, který dobyl média. Nebyl totiž obyčejný, ale smíchaný s pískem ze Sahary. Každopádně dal zelenou vlně arktických mrazů, které vyvrcholily na přelomu víkendu a nového pracovního týdne, kdy v Krušných horách rtuť teploměru spadla až k minus třiatřiceti stupňům Celsia. V průběhu pondělního večera do českého vzdušného prostoru od západu vnikla okluzní fronta, která s sebou přinesla sněžení. Zároveň otevřela dveře teplému vzduchu, který vystaví stopku velemrazivému období. Co bylo, pominulo!
Jelení je zaniklá obec v západní části Krušných hor, ležící asi padesát kilometrů západně od Chomutova. Právě tam na svatého Valentýna v ranních hodinách teploměr ukázal až -32,7 °C, což je zatím největší extrém letošní meteorologické zimy. A s ohledem na aktuální dlouhodobý výhled již překonán nebude. Třeskutá zima se však nevyhnula ani civilizaci. Třeba v Doksanech v noci na pondělí naměřili až -22 °C, což je v rámci 15. února nejméně od začátku meteorologických pozorování (1961). Mimořádně mrazivý 15. únor má za sebou také Žatec, který okolo sedmé hodiny zaznamenal -21 °C. Původní rekord, z roku 1964, činil -14,5 °C. Tabulka teplotních rekordů se přepisovala i ve Strojeticích na Podbořansku, ačkoli tamní stanice je relativně mladá, v provozu teprve od roku 2005. Svatý Valentýn tomuto koutu Ústeckého kraje nadělil až -20 °C, tedy mnohem méně než v roce 2017 (kdy bylo minimem -9,4 °C). Dosti kosa byla také u jezera Most, resp. v Kopistech, které hlásily až -17 °C.
Už za necelé dva týdny, v pondělí 1. března, dorazí jaro. Přinejmenším to meteorologické. No, podíváme-li se do věštecké koule, v týdnu od 22. do 28. února bychom se mohli dočkat až 15 °C, přičemž v Německu i Rakousku by mohla padnout dvacka. Ale to je ještě daleko. Tak jako tak, obleva je jistá.
Úterý 16. února: Oblačno až zataženo, v noci a ráno se (slabým) sněžením. Dopoledne, odpoledne a večer beze srážek. Nejvyšší odpolední teploty okolo nuly, přesněji definováno povětšinou mezi 0 až 2 °C.
Středa 17. února: Opět velká oblačnost, ačkoli po západu slunce mraků s největší pravděpodobností ubude a možná zříme nejednu hvězdu. Srážek nemnoho, hrozit budou pouze v ranním čase s tím, že nahoře na horách ve formě sněhánek, dole pod horami spíše dešťové, případně smíšené, jen sporadicky sněhové. Nicméně nejvyšší odpolední teploty okolo 5 až 8 °C, ráno v minimu kolem bodu mrazu.
Čtvrtek 18. února: Zdá se, že v průběhu noci většinu, ne-li celý Ústecký kraj pohltí nízká oblačnost, které se nebude chtít pryč. Nemluvě o tom, že se nad ní postupně nahrnou mraky žijící ve větších výškách. Se srážkami ale pošetří, vlastně budou úplně lakomý v tomhle ohledu. Nejvyšší odpolední teploty okolo 3 až 6 °C, ráno v minimu kolem 0 až 2 °C.