Teplice – Pilotní projekt sběru kuchyňského odpadu, který Statutární město Teplice spustilo začátkem dubna tohoto roku, je po 6 měsících hodnocený velmi dobře. Do projektu se aktivně zapojilo více než tři sta domácností a Teplice se tak vedle Prahy staly jedním z prvních měst, která se do sběru kuchyňského odpadu zapojila.
Vytipované domácnosti obdržely speciální odvětrávané košíky a rozložitelné sáčky pro třídění kuchyňského odpadu. K objektům, které jsou do projektu zapojené a nacházejí se v různých lokalitách města, byly přistavené speciální hnědé uzamykatelné nádoby.
V průběhu šesti měsíců se uskutečnilo celkem 28 svozů a podařilo se získat téměř 9 tun kuchyňského odpadu. Ten putoval na kompostárnu, kde procházel procesem, který ho zbavil patogenních mikroorganismů a choroboplodných zárodků. V kompostárně se v průběhu cca 6 týdnů přeměnil na kvalitní kompost. Z komunálního odpadu se tímto způsobem vytřídí velmi hodnotná složka, která by jinak končila bez prospěchu na skládce a byla zdrojem vypouštění metanu do ovzduší.
Už nyní má město k dispozici výsledky, které jasně mluví ve prospěch projektu. Tříděním kuchyňského odpadu se sníží průměrná produkce směsného komunálního odpadu za rok na jednu osobu o 31 kilogramů. Což s ohledem na počet obyvatel je ročně několik tun. Město platí za každou tunu směsného a velkoobjemového odpadu, kterou uloží na skládku, 500 korun. Podle nového zákona se poplatek letos navýšil na 800 korun a v příštím roce by se měl dokonce zvednout až na 9 stovek za tunu.
Vzhledem ke stále rostoucím nákladům na likvidaci odpadu, je proto třídění toho kuchyňského jednou z cest, jak náklady eliminovat a současně přispět ke zlepšení životního prostředí. Pilotní projekt ve vytipovaných objektech potrvá do března příštího roku. Na základě jeho celkového vyhodnocení přijme město příslušná opatření.