Muzeum v malém městě jako Duchcov je trochu raritou
Historik Jiří Wolf z duchcovského muzea (vpravo) při komentované prohlídce na jubilejní výstavě v pondělí 8. listopadu.
Teplice

Duchcov – Městské muzeum Duchcov, které sídlí v kouzelném měšťanském domě v Masarykově ulici, slaví v letošním roce 125. výročí svého založení. Existence funkčního muzea v malém městě, jakým Duchcov je, je svým způsobem raritou. V Ústeckém kraji spočítáte podobná města, kde je muzeum, na prstech jedné ruky. V uplynulém týdnu se na výstavě, motivované výročím, konala v Poppelově síni komentovaná prohlídka. Vedl ji tamní historik Jiří Wolf, který návštěvníky poutavým způsobem zasvětil do historie muzea.


Počátky muzea

Duchcovské muzeum vzniklo v roce 1896. Už ale v 17. až 19. století existovaly na zdejším zámku bohaté kolekce muzeálního charakteru, jako rukopisy, staré tisky, obrazy nebo přírodniny. Původní budova muzea stála na Bílinské ulici, v objektu, kde nyní sídlí městská knihovna.

V počátcích mělo muzeum nacionálně vyhraněný charakter, který umocňovala spolupráce s významnými německými odborníky. Ve dvacátých letech 20. století zde dokonce vznikl německý spolek Vlastivědné muzeum v Duchcově. Ve 40. letech se muzeum přestěhovalo do větších prostor v Nádražní ulici a jeho sbírky přešly do majetku města. Od roku 1945 stála v čele muzea významná archeoložka, která řadu let před tím s duchcovským muzeem spolupracovala, Hermína Davidová-Mayová.

Síň dělnického hnutí

Jiří Wolf: „V roce 1960 bylo duchcovské muzeum nesmyslně přejmenované na Síň dělnického hnutí. Což je paradox, když si vezmeme, že tam byl například jeníkovský oltář nebo keltský poklad z Lahoště. Pak jim ta absurdita nejspíš došla a přejmenovali ho na městské muzeum.“

Davidovou-Mayovou nahradili ve funkci postupně Adolf Merten a později Václav Kukla. Když v roce 1963 Kukla umřel, nebyl nikdo, kdo by se o sbírky dál staral. Kolekce byly proto přestěhované na znovuotevřený duchcovský zámek. Některé sbírky se převážely podle jednoho z návštěvníků traktorem a místní měli údajně značnou část exponátů rozkrást.

„Začalo se uvažovat o tom, že se sbírky rozdělí a předají okolním institucím jako byl Národní památkový ústav v Ústí nad Labem a teplické muzeum,“ informuje Jiří Wolf. „Většina etnografických věcí skončila v teplickém muzeu. V roce 1989 byla velká část geologických a paleontologických sbírek předána doktorce Miladě Vavřínové v ústeckém muzeu. O co tam neměli zájem, šlo do škol jako učební pomůcky. Byla to velká škoda, protože ty sbírky byly naprosto unikátní a ojedinělé.“

Duchcovské muzeum má i tak ve sbírkách skutečné unikáty

V duchcovském muzeu nalezne návštěvník i dnes významné exponáty. Například zkameněliny ze třetihorní flóry, které pocházejí ze Želének. Jsou zde čtyři desítky vzácných rukopisů, včetně velmi vzácné Horní knihy a sbírky starých tisků, kterých je kolem tří stovek. Zajímavá je rovněž sbírka hudebních nástrojů, citer, které původně bývaly v každé domácnosti. Duchcovské muzeum jich má cca 12. Vystaveny jsou například i kroje.

„Před zhruba 150 lety se v Podkrušnohoří nosily kroje. I dnes jsou zde lidé, kteří se snaží tradici nošení krojů obnovit. Někteří si kroje sami šijí.“ Podle Wolfa byla zdejší kultura pestrá a bohatá. Proto ho zaráží názory některých etnografů, kteří jsou přesvědčení, že tady nic, kromě hornické kultury nebylo. „V letech 1989–1994 se začaly rozdávat poslední zdejší sbírky. Nebýt pana Josefa Zády a Pavla Koukala, kteří se o obnovu muzea zasloužili, duchcovské muzeum by zaniklo.“

Současnost muzea

Městské muzeum Duchcov má návštěvníkům stále co nabídnout. Kromě již zmíněných unikátů například expozici o historii města, interaktivní a exponáty bohatě zastoupenou expozici Já Giacomo Casanova, děti nadchne expozice historických kočárků a dětských vozidel z bývalé místní továrny HIKO, fandy mincí pro změnu upoutá numismatická sbírka, rozsahem překvapí sbírka rukopisů z 16.-19. století, sbírka grafik, které zachycují proměny Duchcova i jeho okolí a spousta dalších.

Josef Záda (1923-2002) bývalý předseda MěNV. Významnou měrou přispěl k rozvoji města a zabránil likvidaci jeho části kvůli důlní činnosti. Zasloužil se rovněž o obnovení duchcovského muzea. V 60. letech 20. století prosadil zpřístupnění státního zámku, rekultivaci zámecké zahrady i výstavbu Pavilonu pro Reinerovu fresku.

Pavel Koukal (1944-2014) duchcovský patriot, novinář, publicista, vlastivědný pracovník, regionální historik, památkář, ekologický aktivista, sokolský vzdělavatel a organizátor kulturních akcí a výstav. Byl spoluzakladatelem Společnost pro záchranu Jezeří, jedním z iniciátorů založení Společnosti přátel města Duchcova a Československé společnosti G. Casanovy se sídlem v Duchcově. Stál u snah o záchranu severočeských Libkovic a u znovuobnovení činnosti duchcovského Sokola.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru