Ústecký kraj - Hluboká oblast nízkého tlaku vzduchu, které Britové přiřkli jméno Dudley a kterou Němci pojmenovali Ylenia, v České republice udeřila silou hurikánu třetí kategorie. Na české straně Sněžky byl totiž naměřen náraz větru o rychlosti 181 km/h (50,4 m/s). V severozápadních Čechách se o největší extrém postarala stanice na Milešovce, která naměřila poryv až 126 km/h (34,9 m/s). To mimo jiné znamená, že záznam 133 km/h ze 17. února 1993 překonán nebyl.
V nížinách, tedy v polohách do 400 m n. m., na tom byli nejhůře v Kadani, resp. anemometr v tamních Tušimicích hlásil až 122 km/h (33,9 m/s). Stovka padla (dvojsmysl v tom nehledejte, drazí Mostečané) i v Mostě, jako v okrese Most. Konkrétně v Nové Vsi v Horách, kde čelili poryvům o intenzitě až 109 km/h (30,3 m/s). Ústí naměřilo až 98 km/h (27,1 m/s).
Celkem ve střední Evropě uhodilo skoro 40 000 blesků, z toho asi 1 300 na území bývalé hokejové velmoci jménem Česko. S bouřkami se však potýkali hlavně Poláci. Zaprvé právě v Polsku bouřilo nejvíce a zadruhé se Polskem prohnalo přinejmenším osm tornád, a to až F2 (tj. vítr v nich měl rychlost až 253 km/h).
Iry a Brity v pátek čeká další těžká rána v podobě velmi výrazné cyklóny Eunice. Do určité míry ovlivní počasí i v našich končinách, a tak si od větru definitivně odpočineme až v sobotu s tím, že hned od neděle se zase roztočí kolotoč cyklón přicházejících z Atlantiku. Letošní únor je prostě divoký a nějaká stabilní anticyklóna, která by lidově řečeno Atlantiku zklidnila hormony, je v nedohlednu. Stejně jako pravá a nefalšovaná zima. Ruku na srdce, kdo při pohledu na kalendář ještě věří v příchod zimního počasí i do nížin?
18. února: Až do půlnoci hnusně, resp. velká oblačnost. Možná i trochu sprchne, ale jen trochu. Nejvyšší odpolední teploty okolo 5 až 9 °C, večer, až kvůli tlakové níži Eunice trochu zesílí západní vítr, naměříme až okolo 10 °C.
19. února: Sobota bude poměrně dost chudá na mraky. V noci většinou jasno až skoro jasno, též v pozdních odpoledních a večerních hodinách. Mezitím přechodně až polojasno, přičemž v průběhu (pozdního) večera se od západu zatáhne, čili nebude možné pozorovat hvězdy. Nejvyšší odpolední teploty do 7 až 8 °C, nejnižší ranní teploty kolem 5 až 1 °C, takže teplo.
20. února: Oblačno až zataženo, hlavně v nočním, ranním a večerním čase nepřekvapí sněhové vločky, a to i v nejnižších polohách. Tedy zpočátku, jak bude neděle stárnout, tak se dešťové vločky začnou vkrádat i na vrcholky hor. Nejvyšší odpolední teploty okolo 4 až 8 °C, nejnižší ranní teploty kolem nuly.
21. února: I pondělní počasí bude tak trochu o ničem. Zase spousta mraků, srážek poskrovnu, teploty relativně vysoko nad bodem mrazu... Zima 2021/22 nebude úplně TOP.