Cínovec – Dubští zastupitelé rozhodli v pondělí 28. února o ukončení všech dalších jednání ve věci prodeje pozemků v areálu bývalých Rudných dolů na Cínovci smíchovské společnosti Sparus.
Důvodem byl především nestandardní postup ze strany jmenované společnosti a neustálé oddalování termínu podpisu kupní smlouvy. Záloha ve výši 5 milionů, kterou společnost složila, bude vrácena zpět. Vedení města osloví pátého zájemce v pořadí, společnost Fiorano group z Poděbrad, zda její zájem o pozemky trvá.
Starosta Petr Pípal před hlasováním zastupitelů připomněl genezi jednání města se společností Sparus. Jak uvedl, když tři firmy ze záměru koupit pozemek na Cínovci odstoupily, byla společnost Sparus 19. listopadu loňského roku vyzvaná, aby informovala, zda má o pozemky ještě zájem. „Dostali jsme odpověď, že zájem má, ale že toto vyjádření nemáme považovat za závazné. Krátce nato napsali, že zájem skutečně mají a složili zálohu 5 miliónů korun.“
V podobném duchu se nesla i veškerá další komunikace. V polovině prosince zaslalo město společnosti návrh kupní smlouvy. Sparus ale na dokument nereagoval. Město tedy požádalo o osobní jednání a navrhlo dva lednové termíny. Na ty společnost opět nereagovala. Jedinou reakcí byla žádost o prodloužení termínu podpisu kupní smlouvy, a to do poloviny února. Zastupitelé, kteří se sešli na jednání 26. ledna, termín prodloužili dokonce až do 28. února.
Jednání pokračovala a vyústila v dohodu o osobní schůzce. Firma Sparus předeslala, že nesouhlasí se zněním kupní smlouvy. Představitelé Dubí proto požádali, aby ještě před jednáním zaslala své připomínky. Dokument společnosti obsahoval sedm bodů. Nejdůležitější z nich poukazoval na absenci záruk pro Sparus v případě, že by se na pozemcích později objevilo něco, co by mohlo snížit kvalitu jejich využití. Setkání se později za společnost zúčastnil jednatel a právník a město zastupoval starosta, místostarosta a rovněž právník.
Foto: Ilona Kaulfuss
„Diskuse se vedla hlavně kolem toho, že nechtějí kupovat zajíce v pytli.“ Starosta Petr Pípal na tyto argumenty zareagoval tím, že společnost pozemky přece kupovat nemusí, město celý proces ukončí a osloví dalšího zájemce. Právníka firmy Sparus to ovšem nazvedlo ze židle. Uvedl, že už jednají s investory a pokud město prodej pozemků překazí, podají na něj žalobu. Objevila se i výhrůžka, že pozemky na pět let zablokují, aby s nimi město nemohlo nic dělat. „I tentokrát nám odmítli říct o svém záměru s pozemky. Jenom nás ujišťovali, že to nebude v rozporu s územním plánem města,“ dodal k jednání Pípal.
Dubský starosta zástupcům společnosti navrhl, aby do 21.2. předložili své požadavky. Na to konto bude svolané zastupitelstvo, které o nich rozhodne. „Co mě zarazilo, že nepřišly připomínky k naší kupní smlouvě, ale společnost nám předložila vlastní kupní smlouvu. Něco takového jsem za patnáct let ve funkci nezažil.“ Starosta jedním dechem ale dodal, že smlouva není špatná, je vyvážená, není tam nic, co by bylo nevýhodné pro město a jsou v ní záruky pro firmu Sparus.
Po rekapitulaci celé anabáze kolem kupní smlouvy Petr Pípal nabídl zastupitelům čtyři možné varianty dalšího postupu. Zrušit prodej a oslovit pátou firmu v pořadí, nebo zrušit celé usnesení z 26. ledna, kdy zastupitelé schválili znění kupní smlouvy a termín jejího podpisu, případně ponechat kupní smlouvu a prodloužit znovu termín jejího podpisu, nebo trvat na lednovém rozhodnutí zastupitelů, v němž byl termín podpisu kupní smlouvy stanovený nejpozději na 28. února, což společnost Sparus nedodržela.
V diskuzi zastupitelů se objevil názor, že by město nemělo podlehnout nátlaku a nechat proběhnout termíny tak, jak byly zakotvené v lednovém usnesení. K uvedenému názoru se v podstatě přiklonili i další diskutující. Patnáctičlenné zastupitelstvo, až na zastupitele Jiřího Vítka, který se zdržel hlasování, nakonec schválilo poslední možnost. Tedy, ponechání usnesení z 26. ledna v platnosti, ukončení jednání se společností Sparus, která termíny zakotvené v něm nedodržela a oslovení pátého zájemce, společnost Fiorano Group z Poděbrad.
Foto: ilustrativní