Osek – V minulém týdnu, konkrétně ve čtvrtek 24. února, byl pro veřejnost otevřený zrekonstruovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku. Náklady na opravy, zahájené v roce 2018, dosáhly výše 130 miliónů korun.
Kostel je součástí areálu cisterciáckého kláštera v Oseku. Jeho administrátor, Jindřich Koska, o kostele a jeho rekonstrukci informoval desítky návštěvníků, které na otevření jedné z nejkrásnějších sakrálních památek na Teplicku dorazily a zcela zaplnily prostranství kolem kostela.
Kromě střechy a částečné opravy střešní konstrukce, došlo i na nákladnou renovaci interiéru. Opravy se dočkala také elektroinstalace. Práce uvnitř památky se chopili odborníci, kteří zrestaurovali nástěnné malby, obrazy, kaple svatého Kříže a Božího Hrobu. Nejnáročnějším počinem byla renovace stropních fresek a zdobení kaplí, kde je v použitém materiálu částečně zastoupená slída. Tato unikátní technika nebyla běžná ani ve své době a podle Jindřicha Kosky ji stavbaři použili, protože slída byla k dispozici v blízkém okolí města.
Klášterní kostel byl dlouho zavřený. Turisté a zájemci o památky proto jistě uvítají informaci, že od úterý 1. března je sakrální památka znovu přístupná pro veřejnost. Podle starosty Oseka Jiřího Macháčka si mohou případní zájemci objednat prohlídku interiéru kostela v Kulturním centru Osek, nebo přímo u Jindřicha Kosky. Exteriér kostela je volně přístupný celoročně z areálu kláštera.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku byl vystavěný v letech 1207-1221 v původní románské podobě trojlodní baziliky. Přestavba do současné barokní podoby se uskutečnila v letech 1711-1720 a svoji podobu si kostel udržel do dnešní doby. V roce 1995 byl objekt prohlášený za národní kulturní památku a patří mezi nejcennější a nejkrásnější sakrální stavby na severu Čech.