Pohled do nížiny zahalené tento týden mlhou z Českého středohoří. Foto: Oldřich Hájek
Teplice

Teplicko - Krušné hory mají za sebou nejteplejší prosincový den v dějinách měření. Co je to za blbost, říkáte si? Pochopitelně, bydlíte-li a strávili-li jste povánoční dny v Bílině, Chomutově, Mostě, Teplicích, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Pardubicích atd., musí to znít absurdně. Nejenom bývalá televizní hvězda, Most(!), vypadala, jako kdyby ji políbil soudruh Děduška Moroz. Škoda, že ta výrazná teplotní inverze a s ní spojená výrazná mrznoucí mlha nedorazila o tři dny dříve, na Štědrý den, co?

Tak jako tak, Krušnými horami je myšlený Klínovec a právě tam předevčírem, v sobotu 28. prosince, rtuť teploměru vystoupala na 13,4 °C. Díky tomu padl absolutní měsíční rekord z 1. prosince 2000, a sice 12,0 °C. Mimoto padl absolutní denní rekord z 28. prosince 2015, a sice 8,2 °C. Ani u moře nebylo takové „horko“ jako na Klínovci. Například na řeckých ostrovech, včetně krétského pobřeží, teploměr ukázal 9 až 12 °C. Dokonce i sever Tuniska byl chladnější než Klínovec – v Jendoubě (cca 140 m n. m.) stanice naměřila maximum 12,7 °C, tj. o 0,7 °C nižší než na Klínovci. Prostě mazec!

Nadšenci horské turistiky se ohřáli i jinde:

Nová Ves v Horách: 12,2 °C. Překonáno 10,0 °C z 28. 12. 2015 a nepřekonáno 15,5 °C z 3. 12. 1985.

Měděnec: 12,6 °C. Překonáno 11,2 °C z 28. 12. 1975 a nepřekonáno 14,9 °C z 15. 12. 2006.

Lysá hora: 12,6 °C. Překonáno 5,9 °C z 28. 12. 1998 a překonáno 12,0 °C z 4. 12. 1953.

Dole ve městech byla sobota ledová, tzn. celý den mrzlo. Třeba v Kadani nejvyšší teplota byla -3,0 °C. Někde plus minus -4 °C, příkladem v Žatci. To znamená, že jak Kadaň, tak Žatec (a řada dalších měst) byly zimnější než mnohá místa za polárním kruhem. Nevěříte? Norové hlásili většinou 7 až 4 °C, vedle ve Švédsku 3 až 0 °C a ještě o kousek vedle ve Finsku mezi 0 až -2 °C.

V horských oblastech tepleji než na severu Afriky, avšak zároveň v nejnižších polohách chladněji než v Arktidě. No nejsme my hustej národ?!

Každopádně je před námi silvestr. S koncem roku přichází tradiční bilancování. Jelikož nejsme ovečky, bilancovat nebudeme. Kvůli tomu jsme se tu nesešli. Určitě se shodneme na tom, že rok 2024 nějaký byl a že spratci hrající si s petardami v podchodech a na sídlištích (jsou totiž machři na fyziku a ví, kde se zvuk šíří nejúčinněji) jsou k nas... Někoho před rokem nepotěšila nemrznoucí mlha. Musel se kvůli ní odvolat silvestrovský ohňostroj nad mosteckým Hněvínem (to nemaj ani v Praze, ha!). Letos by se situace mohla opakovat...

Nezdržujme a zkraťme to:

Hned po Novém roce, možná už na Nový rok, se pomyslného kormidla chopí tlakové níže. Ovšem jak v pondělí 30. prosince, tak v úterý 31. prosince budeme v rukách tlakové výše. Čili i v posledních dvou dnech roku 2024 je nutné počítat s mlhami. Podle numerických modelů by mělo být slunečno, jenže to mělo být i v neděli 29. prosince, v sobotu 28. prosince... A vadí to vůbec? Příroda obalená ledovými krystalky vůbec nevypadá blbě a pyrotechnika by se klidně mohla rozprodat a vydělané prachy by se klidně mohly věnovat prostému lidu.

A touto scifárnou se rozloučíme. Na počasí bude čas příští rok. Pokud se něco nestane. V New Jersey se teď něco děje. I mimo New Jersey. Vážení pozemšťané i mimozemšťané, mějte slunce v duši!

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru