Bílina - Po úspěšném loňském i předloňském odchytu divokých holubů nainstalují pracovníci odborné firmy na střechy bílinských budov klece na odchyt holubů. Město se tak snaží regulovat výskyt ptáků, kteří poškozují stavby ve městě a jsou nositeli řady onemocnění. Odchyt spojený s likvidací přemnoženého druhu holubů potrvá šest týdnů.
V Bílině žijí stovky divokých holubů. Při pravidelném odchytu se jich podaří zlikvidovat kolem dvou stovek, ale i více. "V loňském roce bylo odchyceno přes 134 ks holubů. Populace se však velmi rychle rozrůstá, neboť holubi vyvádějí mláďata několikrát ročně. „Napadení objektu holuby je ze zdravotnického i hospodářského hlediska minimálně stejně nebezpečné jako napadení potkany. Proto je omezování populací obou těchto škůdců ve městech nezbytné a stejně důležité," uvádí mluvčí MěÚ Bílina Karel Schön.
Během loňského roku se ptáci opět přemnožili a na odboru životního prostředí se vrší stížnosti obyvatel města, v jehož domech holubi nacházejí vhodné úkryty. "Odchyt holubů se provádí v zimním období, kdy se ptáci houfují a lze je také snáze nalákat na potravu. Klece, v nichž je nasypáno zrní, jsou nejprve několik dní otevřené," doplňuje informace Karel Schön.
Když si holubi na toto krmení navyknou, uzavřou pracovníci odchytové firmy výletové otvory klecí. Lapené ptáky pak, v souladu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání, usmrtí. Akce je vždy řádně nahlášena na Okresní hygienickou stanici v Teplicích.
„Klece byly od 20. ledna 2015 nainstalovány na budově č. p. 41 na Mírovém náměstí., kde byly umístěny do konce ledna 2015 a dále se klece budou přemísťovat i na jiné objekty ve městě (např. Za Chlumem č.p.786). Tam zůstanou do konce měsíce února," říká Schön.
Chemicky agresivní holubí trus znečišťuje a poškozuje památky, holubi devastují fasády domů, když z nich vyzobávají vápno a kamínky. Vedle toho jsou však i vážnou hrozbou pro zdraví člověka.
Přenášejí infekční nemoci, například salmonelózu či ornitózu, ale také roztoče i parazity vyvolávající u lidí alergické reakce.