Ústecký kraj – S malou výjimku začne oficiální turistická sezóna v Ústeckém kraji na začátku dubna. Přiblížíme vám akce které se chystají k jejímu startu ve čtyřech hlavních oblastech kraje – Českém Švýcarsku, Krušných horách, Českém středohoří a v Dolním Poohří.
České Švýcarsko
Akce k zahájení turistické sezony:
- 29. 3. Děčín otevření turistické sezóny – akce na zámku i na nábřeží
- 3. 4. Společné otevření soutěsek Kamenice ve Hřensku zahájení provozu lodiček a otevřena expozice v rekonstruovaném srubu mezi soutěskami s názvem „ Z mlýna do srubu a zpátky"
- 17. 4. Jízda na elektrokolech k sousedům – trasa Krásná Lípa náměstí – Kyjovské údolí – Hinterhermsdorf – KL
- 18. 4. Slavnostní otevření zážitkového areálu na Mezní Louce 9:30, Otevření nově značené trasy Jetřichovice – Všemily – Srbská Kamenice (sraz u Informačného střediska v Jetřichovicích ve 13:00)
- 19. 4. Horská túra po nejkrásnějších skalách Zadního Saského Švýcarska aneb Za tajemstvím Loupežného hradu Wintersteinu, sraz v 10:00 na vlakovém nádraží Mikulášovice střed
Novinky destinace v sezoně 2015
- Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko připravila v rámci projektu Bez auta do Českosaského Švýcarska aneb Vlakem a autobusem k cílům mezi Labem a Horní Lužicí 15 výletních tras, které začínají nebo končí v zastávkách a nádražích Dráhy národního parku, která od léta 2014 spojuje Rumburk s Děčínem přes Šluknov, Dolní Poustevnu, Sebnitz a Bad Schandau.
- Výlety jsou vedeny po české a německé straně tak, aby návštěvník mohl poznat méně známé a přesto jedinečné území přeshraničního regionu Českosaského Švýcarska a Horní Lužice. Současně byly vyznačeny nové turistické trasy, které vedou na pomezí Šluknovska a Českosaského Švýcarska, a to v místech, kudy byly vedeny staré cesty před 2. světovou válkou. Nové trasy procházejí často méně známými místy např. Údolím Bílého potoka, nebo po hraniční hřebenové cestě mezi Lipovou a Lobendavou, a to včetně nejsevernějšího místa České republiky. Výhodou nových tras je, že začátek a konec je vždy na stanici veřejné hromadné dopravy, tzn., že nemusíme nutně vytvářet okruh s návratem do výchozího místa ke svému autu – tedy uplatňujeme skutečně heslo Bez auta do Českosaského Švýcarska. Tak se třeba ze Šluknova můžeme po červené, modré a zelené dostat přes Zelený kříž a Horní Mikulášovice do údolí Bílého potoka v Saském Švýcarsku nebo po starobylé Zlodějské cestě do Tomášova na Tanečnici a přes hranici do městečka Sebnitz.
Krušné hory
Akce k zahájení turistické sezony:
- 5. 4. Lesná Krušnohorský velikonoční jarmark v Horském areálu Lesná Pojďte s námi na koledu 13:00 - 16:00
- 26. 4. Most cyklojízda, start z 1. náměstí v 11:00. Účastníci mají na výběr dvě trasy - kratší (20 km) a delší (35 km). Cíl obou tras je u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, kde je pro cyklisty připraven doprovodný program a možnost občerstvení.
- 25. - 26. 4. Chomutovské slavnosti a 40. let ZOO parku, Podkrušnohorský Zoopark Stará Ves. Koncert Sto zvířat, rytířský turnaj, historie hrou pro děti, ohnivá show, divadélko pro malé i velké, kejklíři, komedianti.
- 2. 5. Most na konci války, připomínková akce k 70 letům od ukončení druhé světové války v prostoru mezi přesunutým děkanským kostelem nanebevzetí Panny Marie a Mosteckým jezerem. Na návštěvníky čeká velkolepá podívaná, v níž nebude scházet ani dynamická ukázka bojiště s útočící spojeneckou armádou. Diváci tak budou svědky ústupu německého oddílu, a to vše s použitím autentické válečné techniky.
- 16. 5. 130 let Moldavské horské dráhy, oslavy 130. výročí zprovoznění moldavské horské dráhy pořádá Českojiřetínský spolek spolu s Destinační agenturou Krušné hory a dalšími partnery Klubem přátel krušnohorské železnice, Přáteli historie Litvínovska a Historickým domovským spolkem z německého Rechenbergu. Moldava 13:20 doprovodný program Destinační agentury Krušné hory plus ostatních destinačních agentur, regionálních potravin, představení Kozí a Švestkové dráhy. Podrobný program a jízdní řád na webu destinace.
- 13. 5. – 5. 6. Dubí, výstava v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí s tématikou 130 let Moldavské horské dráhy.
Novinky destinace v sezoně 2015:
- Ke 130. výročí Moldavské horské dráhy vydává Destinační agentura Krušné hory turistickou brožuru.
- Litvínov zámek Valdštejnů prošel rekonstrukcí, po které zve návštěvníky na výstavu výstavu soch Stanislava Hanzíka „Svěcení jara", výstavu Historická filmová technika, výstavu Srdce ráj.
- Největší pozornost v oblasti cykloturistiky v Krušných horách je bezesporu Krušnohorská magistrála vedoucí po celém hřebeni Krušných hor od Děčínského Sněžníku přes Klínovec podél česko-německé hranice, která nabízí obrovský potenciál pro rozvoj cestovního ruchu. V turistické sezóně 2015 nabídne Ústecký kraj jedinečný cykloturistický produkt a to projekt „Cykloregion Krušné hory – propojení nadregionálních cyklotras v česko – německém Krušnohoří", který propojuje „Krušnohorskou cyklomagistrálu" se sousledně běžící dálkovou cyklotrasou na německé straně hranice „Saská středohoří". Hlavním cílem projektu byla dostavba dálkových cyklotras na české a německé straně, které sousledně kopírují hranici v Krušnohoří a dále vybudování přeshraničních propojek.
- Nový cykloregion tak nabízí téměř 600 kilometrů okružních cyklotras s pestrou škálou výletů pro náročné sportovce i „sváteční" milovníky cykloturistiky, neboť u Děčína se napojuje na další páteřní cyklotrasu, a sice Labskou stezku. Projekt Cykloregion Krušné hory je financovaný z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj, Programu Cíle 3.
- Ve spolupráci se sousedním Karlovarským krajem připravujeme rozšíření cykloregionu na celé území Krušných hor, kde se v Chebu napojí na cyklostezku podél Ohře. Podobně připravujeme s Libereckým krajem vznik podobného cykloregionu v oblasti Lužických hor, zatím s pracovním názvem „Krajinou podstávkových domů na kole".
České středohoří
Akce k zahájení turistické sezony:
- 3. 4. Ústí nad Labem Střekovské nádraží, prohlídka parní vodárny spojená s prezentací akcí v Českém středohoří v roce 2015. Parní vodárna je kulturní památka ČR a je prezentována v rámci Zubrnické museální železnice.
- 8.4. Litoměřice Tržnice Zahrady Čech, prezentace Destinační agentury České středohoří ve vlastní expozici ve vnitřním pavilonu
- 9. – 10. 5 Zubrnický jarmark, prezentace Destinační agentury České středohoří
Novinky destinace v sezoně 2015:
- Jarní a letní sezóna v Českém středohoří nabídne již tradiční produkt pro cyklisty všech věkových kategorií: Labskou stezku mezi Štětím, Roudnicí nad Labem, Litoměřicemi/Terezínem, Porta Bohemicou, Ústím nad Labem, Děčínem a Hřenskem. V rámci zlepšení služeb je k dispozici aktualizovaný průvodce – německo-česká příručka zvaná „Handbuch", letos kompletně od pramene až k ústí řeky Labem v českém jazyce. Na informace v brožuře naváže sedm nových odpočivných míst s informačními tabulemi, nový úsek u obce Jakuby, který tak zacelí stezku v úseku mezi Ústím a Děčínem. Vedle cyklobusu z Roudnice nad Labem, Litoměřic a Lovosic, vyjíždí nově další cyklobusy v rámci Dopravní obslužnosti Ústeckého kraje. Vše najdete na webu www.ceskestredohori.info v sekci Labská stezka nebo v mobilní aplikaci.
- Pro ty cyklisty, kteří chtějí více terénní cyklistiky a výhledů je možnost vypravit se po Polabské stezce za vínem a poznáním, vhodné i pro pěší, mezi Štětím, Hoštkou a Roudnicí nad Labem. Samotné Štětí vám nabízí prostřednictvím loupežníka Štětky možnost odskočit si do místních lesů a skal a k tomu využít nabídku zábavných her. Trasa samotné stezky vede po pravém břehu Labe a nechybí okruh kolem vinic na Sovici s vyhlídkou na Podřipsko a Středohoří. Se stezkou a českým vínem je spojena také akce Roudnický košt 13.6na lobkowiczkém zámku. Návštěvu si můžete zpestřit procházkou po okruhu Roudnické památky, který je letos nově doplněn a inovován.
- Pro pěší a malé „horolezce" je určena naučná stezka Hlinná Kamýk, která nabízí dva okruhy. Před návštěvou stezky doporučujeme navštívit nulté stanoviště – Geopark v Litoměřicích, kde je možné vyzvednout letáček k celé stezce. Když už budete v Litoměřicích, neopomeňte klidně i s dětmi letošní novinku, kterou je výstava na počest slavného komika „Holzmannovy Litoměřice", probíhající od května do září v Gotickém hradu Litoměřice. Město samotné nabízí celou plejádu kulturních akcí nazvaných Litoměřické kulturní léto.
- Nedaleko Litoměřic je na kole i pěšky po Cyklostezce Ohře dobře dostupné pevnostní město Terezín. V rámci akce „Projekt Terezín – město změny" se otevře toto léto veřejnosti. V rámci projektu bude v provozu tzv. Kavalír č. 2 v jižní části pevnostního města, který nabídne návštěvníkům během sezóny expozici starých řemesel a života v kasárnách tereziánské pevnosti. Zcela nové informační centrum zaměřené na pevnostní město Terezín a destinaci České středohoří najdete během sezony v prostorách Retranchementu č. 5, kde bude také otevřeno muzeum města Terezín. Vhodná poloha objektu na příjezdu od Litoměřic se stane novým centrem služeb a prohlídek města, zejména opevnění a podzemních chodeb. Cílem je ukázat, že historie Terezína je mnohem delší a bohatší, než jen krátké nechvalně proslulé období 2. světové války.
- Společně s Hrady Českého středohoří došlo k vybudování nové turistické naučné trasy mezi Budyní nad Ohří, Libochovicemi, hradem Házmburk, Třebenicemi, hradem Košťálov, zámkem Skalka (Vlastislav), hradem Oltářík, hradem Ostrý, Velemínem, hradem Oparno a přívozem u Malých Žernosek. Jedná se o západní rameno tzv. „Zlaté stezky Zemí hradů", jejíž východní část mezi přívozem ve Velkých Žernosekách, Třebušínem a Úštěkem existuje od roku 2012. K výše uvedené trase byly také vyznačeny přípojné trasy z Lovosic a Třebívlic. Vzhledem k tomu, že některé hradní památky na těchto trasách měly velký význam v oblasti vývoje evropského opevňování a shodou okolností se jedná o hrady spjaté s dobou husitskou, je zvláště v letošním roce, kdy si připomínáme výročí 600 let od upálení mistra Jana Husa, České středohoří prezentováno jako krajina hradů husitských. V této souvislosti je také pro letošní rok připravována putovní „Výstava husitského fortifikačního umění", která na svém turné zavítá do řady měst a obcí v Ústeckém kraji i mimo něj i v zahraničí. Nebudou chybět ani oslavy v místech se silnou husitskou tradicí jako Třebušín a Úštěk, a další doprovodné akce.
- Na „hradní cíle" navazuje soubor informačních tabulí v oblasti Velemínska včetně okolí Milešovky, Borče, Lovoše a Oparenského údolí a nově obnovená naučná stezka CHKO České středohoří mezi Malými Žernoseky, údolím a Lovošem.
- Jestli máte spíše chuť na regionální pivo, přijďte přímo do srdce destinace České středohoří - do diecézního domu u sv. Štěpána v Litoměřicích, kde vám v druhé polovině léta nabídne nový biskupský pivovar místní ležáky, novou restauraci a kvalitní ubytování.
- Chcete-li se ale jen tak toulat například na odlehlá místa, můžete si pročíst nový dotisk knihy Tajemství Českého středohoří a budete překvapeni, co vše naše destinace nabízí.
Dolní Poohří
Akce k zahájení turistické sezony:
- 25. dubna uskuteční zahájení turistické sezony a to pochodem Louny - Stříbrník, Frotzlova rozhledna. Vše začne na náměstí v Lounech u informačního centra v 10:30. Během cesty bude připraveno pět zastávek, kde účastníci musí splnit úkoly, které zatím nebudeme uvádět, a jsou překvapením na trase. Na konci trasy tedy na rozhledně se bude pouštět krátký film o říční plovárně v Lounech a pro účastníky bude připraveno malé občerstvení, pamětní list, výroční turistické razítko a pohlednice s panoramatickým výhledem z rozhledny.
Novinky destinace v sezoně 2015:
- Dolním Poohří bude rok 2015 rokem velkých výročí. Několik významných výročí si v letošním roce budou připomínat historická sídla v Dolním Poohří. Celý rok bude zámek Nový Hrad v Jimlíně návštěvníkům představovat svou 550 let dlouhou historii, v Žatci upomenou, že uplyne 750 let od udělení privilegií městu a Louny se sérií akcí se připojí k celorepublikovým připomínkám výročí upálení Mistra Jana Husa. A slavit bude i samotná řeka Ohře.
550 let zámku Nový Hrad
- 2. května roku 1465 povoluje král Jiří z Poděbrad stavbu a Albrecht Bezdružický z Kolowrat začíná na místě někdejší tvrze budovat honosný hrad. Tak začíná 550 let dlouhá historie Nového Hradu v Jimlíně na Lounsku. Více se o ní můžete dozvědět při prohlídkách, které začnou po zimní přestávce 1. dubna. V duchu oslav se ponese program celého roku, ovšem hlavní program vyvrcholí na Novohradské pouti třetí víkend v květnu a která je svým datem nejblíže datu podpisu zakládací listiny krále Jiřího z Poděbrad. Poslední květnový den budou na hradě slavit svůj den děti a během prázdninových měsíců nebude chybět Zámecké kulturní léto. 19. září se uskuteční Strašení na Novém Hradě a před koncem sezóny v říjnu také druhý zámecký ples.
Husovy Louny
- 600. výročí upálení Mistra Jana Husa budou po celý rok připomínat Louny. Během roku tak návštěvníky v Lounech čekají přednášky, tematické procházky po městě, zájezdy po stopách Jana Husa, výstava o husitství v regionu v lounském muzeu. Na večer 5. července je naplánována vzpomínková akce na Červeňáku s lampionovým průvodem a programem pro děti a následující den se bude konat slavnostní bohoslužba a pietní akt u Husova pomníku v Lounech. K výročí budou v prodeji i speciální turistické vizitky a turistické razítko – Husovy Louny.
750 let žateckých privilegií
- V prosinci 2015 uplyne 750 let od chvíle, kdy král Přemysl Otakar II. udělil Žatci některá městská práva – například do vzdálenosti míle od města nesměla být žádná krčma a právo soudit ve městě měl jeho rychtář. Tomuto historickému milníku se bude věnovat velikonoční program na náměstí Svobody 4. dubna a také Dny evropského dědictví, které připadají na 11. a 12. září 2015.
Oslava Ohře
- 1210 let od první písemné zmínky o řece Ohři bude připomínat celoroční program, který připravuje Destinační agentura Dolní Poohří. Zahrnuje putovní výstavu o proměnách řeky a významných událostech podél ní, vydání knihy bájí a pověstí, vztahujících se k řece nebo svěcení pramenů v německých Smrčinách. Hlavní oslavy proběhnou 27. června na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani a další akce se postupně připojují.