Bílina - Podstatné zhoršení zdravotního stavu vzrostlých smrků pichlavých, které se projevuje ztrátou asimilační plochy jehlic, odumírání pupenů, letorostů, větví i celých stromů, bylo zjištěno letos na jaře i v Bílině.
"Šetřením ze dne 12.05.2015 bylo zjištěno, že k chřadnutí a odumírání smrku pichlavého ve vzrostlých částech doprovodné zeleně na území města Bílina dochází vlivem infekce způsobenou kloubnatkou smrkovou," uvádí mluvčí MěÚ Bílina Karel Schön.
Dochází k vysílení dřevin, k opadu jehlic všech ročníků s následným odumíráním jednotlivých větví i celých dřevin. Napadení je značné intenzity a postupuje velmi rychle. V jednotlivých částech na pozemcích města bylo zjištěno více než 100 ks silně napadených smrků pichlavých.
Jaká existují opatření pro zamezení šíření infekce
Silně napadené vzrostlé dřeviny je nutné odstranit a popřípadě nahradit novými původními dřevinami. U velmi mladých jedinců v počáteční fázi choroby, lze řešit postřikem. Postřiky fungicidy jsou účinné pouze ve školkách a plantážích. Ve vzrostlých porostech a u jednotlivých stromů jsou postřiky více méně neúčinné a ve městě nežádoucí. Pro náhradní výsadbu je doporučeno použít – borovici blatku, borovici černou, borovici lesní, jedlovec kanadský nebo smrk omoriku.
"Ten, kdo má na svém pozemku takto napadené smrky by je měl pokácet a větve spálit. U napadených dřevin měřeno po obvodu kmene stromu větším jak 80 cm změřený ve 130cm nad zemí, není nutné povolení ke kácení, jelikož jejich stavem je zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví a tím hrozí škoda značného rozsahu. Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení," sděluje informace vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Bílina Tomáš Pulchart.