Bílina - Vyhláška s místy veřejného prostranství, na nichž se nesmí pít alkohol platí i v Bílině. Lidé ji však mnohdy nedodržují. Míst, kde je zakázáno popíjet, je celkem 18 a jsou přístupná i s mapkami na stránkách města.
Patří mezi ně například část ulice Fügnerova v rozmezí od prodejny Večerka po dvougaráž, včetně plochy parkoviště a zeleně před bloky č.p. 254, 255 a 266, celá plocha Mírového náměstí včetně přilehlých ulic, tedy Seifertovy, Želivského, Na Zámku, Zámecké, Komenského, Wolkerovy, Radniční a Břežánské ulice, celá plocha tvořená autobusovým a vlakovým nádražím, obchodním centrem, Albertem až k řece Bílině, parkové a pěší prostory tvořené areálem ZŠ Za Chlumem, KC Kaskáda, restaurací Jiskra, prodejnou Tesco, restaurací Pošta včetně domu č.p. 785 a jeho okolí.
„V seznamu je dále část ulice Aléská vymezená od objektu č.p. 255 po č.p. 203, včetně přilehlých prostor smíšené prodejny, samoobsluhy, prodejny autodílů a dílen a restaurace Pražanky.
Dalšími místy jsou areál provozoven č.p. 878 a restaurace č.p. 817 až po Litoměřickou ulici, ulice Antonína Sovy od č.p. 622 po 634 a ulice Maxe Švabinského od č.p. 604 po 615 včetně parku a prostoru u restaurace Astra," říká mluvčí MěÚ Bílina Karl Schön.
Seznam pokračuje částí Teplické ulice od Tučkova mlýna po křižovatku s ulicí Maxe Švabinského a sídlištěm SHD, okolím prodejny č.p. 832 a sportovní haly od Studentské ulice po garážovou kolonii. Alkohol je zapovězen také v části Teplické ulice před restaurací U Johnyho č.p. 424 až po vjezd do areálu technických služeb, na přístupové cestě k pohádkovému lesu, v samotném pohádkovém lese a přilehlých prostorách.
„Zákaz se týká rovněž okolí domů č.p. 602, 603, 643 až 647, dětského hřiště a sportoviště. Za porušení tohoto zákazu mohou strážníci městské policie blokově udělit pokutu do 1000 korun, ve správním řízení se částka může vyšplhat až na 30 tisíc korun," doplňuje Karel Schön.
„Problém s pitím alkoholu na zakázaných veřejných prostranstvích řešíme poměrně často. Intenzita je přímo úměrná ročnímu období a konkrétním klimatickým podmínkám. V letních měsících je to prakticky každodenní záležitost," uvedl mluvčí městské policie František Krejčí. Přestupek strážníci řeší individuálně vykázáním, domluvou či pokutami.
Nejčastěji lidé popíjejí v blízkosti večerek či restaurací, kde nemají předzahrádky. „Často se setkáváme s notorickými pijáky z nejnižší sociální skupiny u večerky. V sídlištích si zas třeba lidé koupí pivo a jen tak ho spolu prostě vypijí a ani neví, že tím něco porušují,"vyjmenovává František Krejčí.