Vláda schválila miliardy pro náš kraj, oznámila Gabriela Nekolová
Neděláme žádný materiál do šuplíku a první akce začnou už letos, říká Gabriela Nekolová, iniciátorka a spoluautorka projektu RESTART (zcela vpravo).
Teplice

Ústecký kraj - Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj se konečně dočkaly a stát uznal, že jim mnohé dluží. Vláda schválila Akční plán Strategie hospodářské restrukturalizace znevýhodněných regionů, který připravil Úřad vládního zmocněnce spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem průmyslu a obchodu v rámci tzv. projektu RE-START.

Schválená opatření pomohou Ústeckému, Karlovarskému a Moravskoslezskému kraji nastartovat hospodářskou i sociální změnu po útlumu tradičních průmyslových oborů. Na realizaci jednotlivých opatření stát vyčlení do roku 2030 částku zhruba ve výši 42 miliard korun.

Akční plán předložený vládě zahrnuje celkem 65 konkrétních opatření – jeho významnou část tvoří návrhy na podporu podnikání a investic, vylepšení infrastruktury či stabilizace lidských zdrojů v jednotlivých regionech. Během přípravy prošly širokou regionální diskusí s úřady, vládními institucemi, firmami, neziskovými organizacemi i univerzitami.


PROJEKT RESTART

  • Projekt restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje realizované ve spolupráci Úřadu vládního zmocněnce a zástupkyně vládního zmocněnce s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem pro místní rozvoj pod záštitou vlády ČR.

„Akční plán Strategie hospodářské restrukturalizace představuje první komplexní proces restrukturalizace tak rozsáhlého území a i podle předcházející rozsáhlé analýzy není pochyb, že tyto kraje skutečně pomoc potřebují. Naše vláda od začátku svého mandátu přijímá rozhodnutí, která pomáhají strukturálně postiženým regionům, získáváme nové investice, zajišťujeme vznik nových pracovních míst, zvyšujeme platy zaměstnanců. Zavázali jsme se, že budeme podporovat rozvoj strukturálně postižených krajů. Chceme zvýšit životní úroveň obyvatel těchto tří krajů a restartovat jejich ekonomiku. Určitě ale bude zapotřebí, aby se do tohoto dlouhodobého procesu zapojily všechny organizace a instituce v krajích,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

1107gn

Uskutečnění plánu si v příštích letech vyžádá zhruba 42 miliard korun. Peníze bude vláda uvolňovat postupně. Letos půjde o 6 miliard, příští rok o 12 miliard a v dalších letech se do regionů rozdělí 25 miliard korun. Část pokryjí evropské dotace.

„Osobně považuji za klíčovou podporu místních firem včetně malých a středních podniků. Chceme zvýšit jejich konkurenceschopnost, zpřístupnit jim nové technologie, podpořit jejich spolupráci s výzkumem, ale také pro ně vytvořit dostatek volných ploch pro další rozvoj na místě starých nevyužívaných areálů. Naší snahou je také příchod nových investorů, kteří zde mohou vytvářet nová a lépe placená pracovní místa,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

„Těší mě, že jsme vládu přiměli uvědomit si, že stát těmto třem regionům leccos dluží. Schválením Akčního plánu můžeme zahájit realizaci. Každý rok pak vládě předložíme zprávu o plnění a návrh dalšího postupu. Čeká nás teď velmi intenzivní práce na spuštění celého procesu, mezi prvními se rozběhnou dotace na obnovu starých průmyslových areálů a věřím, že začátkem příštího roku již regiony začnou čerpat i z dalších programů například na silnice II. a III. tříd nebo na nové technologie pro místní podniky,“ uvedla Gabriela Nekolová, zástupkyně zmocněnce vlády pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj a náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí. Gabriela Nekolová je vládou pověřena realizací projektu RESTART v Ústeckém kraji a Karlovarském kraji.


Opatření, která mezi desítkami dalších schválila vláda

  • Oprava silnic
  • Další rozvoj Univerzity Jana Evangelisty Purkyně
  • Testování aut bez řidiče v Ústí
  • Další prostředky na rekultivaci krajiny po těžbě
  • Nové průmyslové zóny
  • Vytvoření programu na těžbu lithia
  • Více peněz pro výzkum
  • Nové stroje do firem

 „Dva specifické programy týkající se Moravskoslezského kraje mají za cíl zlepšit image regionu a kvalitu životního prostředí především v průmyslové aglomeraci. Pomocí finančního nástroje Jessica II. chceme podpořit rozvoj podnikání, příliv nových investic, vytvoření nových pracovních míst v prioritních oborech nebo přeměnit staré průmyslové či zanedbané území na moderní podnikatelské objekty,“ uvedl Jiří Cieńciała, vládní zmocněnec pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj.

Akční plány navazují na Strategický rámec hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, který vláda schválila začátkem letošního roku. Cílem je co nejlépe zacílit vládní podporu v těchto regionech, zabránit jejich vylidňování a na základě konkrétních opatření zastavit jejich zaostávání a nastartovat růst.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru