Ústecký kraj - Třicet nových investičních projektů za 36 miliard korun, díky kterým vznikne čtyři a půl tisíce pracovních míst, přilákal za posledních osmnáct měsíců Ústecký kraj. Nejvýznamnější zde bude investice korejské firmy Nexen v průmyslové zóně Triangle. Ústecký kraj se tak v investiční aktivitě řadí v republice hned na druhé místo. Vede Moravskoslezský kraj.
Práci v oblasti získávání nových investic a vytváření nových pracovních míst zhodnotil tento týden předseda vlády Bohuslav Sobotka, který v pondělí přijíždí na návštěvu Mostecka i dalších míst v Ústeckém kraji. „Jsem rád, že se vládě daří plnit jednu z klíčových priorit a za 18 měsíců fungování nového kabinetu se nám podařilo získat 196 nových investičních projektů v objemu 108 miliard korun, které by měly generovat přes 23 tisíc nových pracovních míst. Je důležité, abychom v dobře nastoupeném tempu pokračovali i v dalších měsících. Ministerstvo průmyslu a obchodu i agentura CzechInvest musí navázat na dosavadní úspěšnou práci a dál intenzivně pracovat na zlepšování podmínek pro vstup nových investorů do naší země,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
„Česká republika představuje v současné době pro investory stabilní a přátelské prostředí, které motivuje české i zahraniční podnikatele k neustálému rozvoji jejich byznysu. V současné době posilují především investice v oblasti datových center, leteckého průmyslu nebo sdílených služeb. Jedná se většinou o projekty s vysokou přidanou hodnotou, které si žádají zkušenost a kvalifikovanou pracovní sílu. Zde má Česká republika stále konkurenční výhodu,“ poznamenal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
„Od začátku roku 2015 jsme získali nové projekty s vysokou přidanou hodnotou především z USA, Japonska a Číny, což odpovídá oživení a růstu globální ekonomiky. Zároveň registrujeme i zvyšující se zájem o lokální dodavatele,“ řekl generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.
Ze zahraničí je v České republice nejaktivnější tradičně Německo, naplánovalo si zde 38 nových projektů. Následují Spojené státy americké s 21 projekty, Nizozemí s jedenácti a Francie s deseti. Podle objemu investic vede Korejská republika, která do České republiky umístí projekty za 29 miliard korun. Následují Německo (14 mld.) a Nizozemí (8 mld.).
Mezi sektory dominuje v počtu projektů výroba motorových vozidel s 67 novými projekty za 34,7 miliardy korun. Dále pak kovodělný a kovozpracující s 25 projekty za 12,7 miliard korun a strojírenský průmysl s 16 projekty. Podle objemu investice patří k nejúspěšnějším také gumárenský průmysl, do kterého přiteklo přes 23 miliard korun.
V regionálním měřítku přilákal největší investiční aktivitu Moravskoslezský kraj. Vznikne zde 32 nových projektů za 17,7 miliardy korun, které by měly vytvořit 4 530 pracovních míst. Druhou příčku drží Ústecký kraj s třiceti novými projekty za 36 miliard a 4 495 novými místy.
Dalším krokem v lákání investorů do České republiky je i schválení projektu zvýhodněných průmyslových zón, které nabídnou investorům ještě výhodnější podmínky pro jejich podnikání v ČR. Jednou z těchto zón je i Joseph u Havraně na Mostecku. Podrobnosti jsme přinesli zde.