Litvínov - Obří plameny šlehajícího z polního hořáku v areálu litvínovské chemičky, které v noci osvětlovaly oblohu do dálky a vydávaly tlumené zvuky, mají v pátek 24. července skončit. Oznámila to společnost Unipetrol a přidala vysvětlení, proč bylo nutné takovéto spalování. Záře byla viditelná i z Teplic a řada lidí se na našem facebookovém profilu ptala, co ji způsobuje.
"Spalování odplynů na polním hořáku etylénové jednotky společnosti Unipetrol RPA je způsobeno technologickými problémy na části zařízení etylenové jednotky, které bylo nutné s ohledem na další provozuschopnost řešit odstavením části výrobního zařízení za současného provozu etylenové jednotky na minimální úrovni výrobní kapacity," uvádí Jana Jenčíková ze společnosti Unipetrol Services. Vysvětlení lidem tlumočila litvínovská radnice na svém webu a facebooku.
"Technologický režim na etylenové jednotce je tedy nastaven na provozní minimum, přičemž je kladen důraz na zajištění bezpečného provozu výroby. Uhlovodíky, které nelze vzhledem k avizované opravě technologie zpracovat, jsou z důvodu zajištění bezpečnosti a především ochrany životního prostředí spalovány na polním hořáku. Spalování uhlovodíků na polním hořáku znamená pro společnost značné finanční ztráty, je tudíž snahou společnosti toto spalování maximálně zkracovat," dodává Jana Jenčíková.
Spalování uhlovodíkových plynů na polním hořáku je doprovázené specifickými jevy. Plamen polního hořáku je viditelný na velkou vzdálenost, spalování je doprovázeno tlakovými rázy, které se projevují jako zvuk o nízkém kmitočtu (hluboké tóny). Často je s tímto efektem spojováno nepodložené významné znečištění ovzduší. "Ve skutečnosti je příspěvek provozování polního hořáku za současných podmínek nepříliš významný. Minimálního dopadu na kvalitu ovzduší je dosahováno speciálně konstruovaným hořákem, který umožňuje dosáhnout vysoké účinnosti spalování, 99 %. Polní hořák smí být a je provozován pouze dle schváleného provozního řádu. Průběh spalování je vyhodnocován a řízen elektronickým systémem, tak aby bylo dosaženo co nejvyšší účinnosti spalování," uklidňuje Jana Jenčíková.
Na polním hořáku je vzhledem k nepřetržitému provozu spalováno ustálené množství uhlovodíkového plynu o stejném složení a tedy jas, velikost a hlučnost plamene polního hořáku je konstantní. Důvodem pocitu navýšení hlučnosti ve večerních a nočních hodinách je útlum hlukového pozadí oblasti, zní vysvětlení z chemičky.
Původní termín plánované ukončení spalování byl stanoven na sobotu 25. července. Celkovou dobu odstavení se ale povedlo zkrátit o 24 hodin. Spalování na polním hořáku má skončit v pátek ve večerních hodinách.
Unipetrol se lidem za problémy omluvil. "Můžeme Vás ubezpečit, že je vynakládáno veškeré úsilí ze strany společnosti, aby se tyto situace minimalizovaly, bohužel technické důvody nedovolují naprostou eliminaci těchto stavů," uzavřela Jana Jenčíková z Unipetrol Services.