Teplice - Na hodnotě 7,7 procenta se na konci srpna zastavila nezaměstnanost v okrese Teplice. Proti červenci se tak nezměnila. Teplicko patří mezi okresy s nejlepší situací v Ústeckém kraji. Přesto zůstává pod republikovým průměrem.

Podle sdělení úřadu práce navíc nadále pokračuje růst počtu volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich nabízeli prostřednictvím ÚP ČR v celé republice celkem 103 768 – nejvíce od prosince 2008. V mezinárodním srovnání se ČR drží dlouhodobě pod evropským průměrem. V červenci měla jednu z nejnižších nezaměstnaností. Podíl nezaměstnaných osobbyl v ČR k 31. srpnu 2015 6,2 %.


Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (2,8 %), Prachatice (3,1 %), Rychnov nad Kněžnou (3,4 %), Benešov a Jindřichův Hradec (oba 3,6 %), Rokycany, Jičín a Písek (shodně 3,7 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 31 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (11,7 %), Karviná (11,2 %), Ústí nad Labem (11 %), Bruntál a Ostrava - město (shodně 10,3 %), Chomutov (9,8 %), Děčín (8,6 %) a Sokolov (8,5 %).


„V srpnu se situace vyvíjela dle očekávání. Nezaznamenali jsme žádný sezónní výkyv. Po mírném nárůstu v červenci nezaměstnanost opět klesla. Navzdory snížené aktivitě na trhu práce během prázdnin se nadále zvyšoval počet volných pracovních míst - rekordní nárůsty v tomto ohledu hlásí všechny regiony. Například Olomoucký či Liberecký kraj evidují nejvyšší počet volných pozic od roku 2001. A to svědčí o tom, že česká ekonomika oživuje," shrnuje zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

V nadcházejících měsících bude nezaměstnanost pravděpodobně stagnovat nebo, vlivem příchodu hlavní vlny absolventů do evidence a postupného ukončování sezonních prací, mírně vzroste.

Přestože se absolventi zpravidla hlásí na ÚP ČR až v průběhu září, patřila právě tato skupina uchazečů mezi ty, které během srpna přicházely v hojnějším počtu do evidence. Celkem bylo k 31. 8. 2015 bez práce 17 844 bývalých studentů. To je oproti červenci o 2 077 osob více. Ve srovnání s přechozími roky je ale jejich počet nižší. „Počet absolventů klesá celkově. Řada mladých lidí se navíc snaží hledat si práci už v době, kdy ještě mají statut studenta. Také zaměstnavatelé mají zájem o uchazeče, které si mohou tzv. vychovat k obrazu svému," vysvětluje Kateřina Sadílková.

V evidenci se objevují nejčastěji absolventi škol zaměřených na gastronomii, ekonomiku a ekonomii, administrativu, podnikání, ekologii či filozofii.

Zaměstnavatelé měli v srpnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře, nástrojáře, obsluhu pojízdných zařízení či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Dále hledali řemeslníky a kvalifikované stavební dělníky, kuchaře a prodavače, pracovníky v administrativě, ve zdravotnictví i sociální oblasti, kamnáře, dlaždiče, skladníky, číšníky, servírky, šičky, obchodní zástupce, operátory call center nebo uklízeče. Přednost dávali proškoleným specialistům s praxí.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. svářeč, slévač, soustružník, zámečník, nástrojář, mechanik a opravář strojů, řezač plamenem, páječ, seřizovač, obsluha CNC strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru