Ledvice - Do velké a neustále se rozrůstající rodiny „dřevěných placek" s vypáleným symbolem určitého místa a pořadovým číslem 2 143 se zapojila Elektrárna Ledvice. V tamním informačním centru klasické energetiky je totiž nově k mání oblíbená turistická známka. Infocentrum má i oficiální punc turistického známkového místa a k dostání je v něm i turistická nálepka. Informuje o tom mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Čechy Ota Schnepp.
Detail turistické známky Informačníhio centra Ledvice. Foto: Ota Schnepp
Turistická známka je dřevěná plaketa o průměru 6 a tloušťce 1 centimetru, přičemž je na ní vypálen typický symbol navštíveného místa. V našem případě, jak také jinak, je na známce zvěčněna Elektrárna Ledvice, konkrétně Nový zdroj a jeho chladicí věž a také část staré elektrárny, v níž bude i nadále provozován výrobní blok s ekologickým fluidním kotlem. Společně s ní si pak mohou návštěvníci infocentra zakoupit i turistickou nálepku s podobným, ovšem fotografickým pohledem.
„Turistická známka je nejen suvenýrem z cest, ale hlavně potvrzením o dosažení turisticky atraktivního místa. Jinde si ji člověk nekoupí, než právě tam, kde se byl za nějakou zajímavostí podívat. Je proto pochopitelné, že jsme chtěli návštěvníkům elektráren a informačních center Skupiny ČEZ nabídnout i něco navíc, co by si mohli odvézt domů. Známku tak lze již například získat vedle Informačního centra Ledvice i v Informačním centru Hučák v Hradci Králové, které je zaměřené na obnovitelné zdroje, a v obou informačních centrech jaderných elektráren Temelín a Dukovany," dodává k tomu Hana Salajková, která v rámci interní komunikace a produkce metodicky řídí informační centra Skupiny ČEZ.
Navazující číslovaná řada známek sleduje hřebeny hor, toky splavných řek, mapuje hrady, zámky, přírodní i technické památky, historická města, zpřístupněné jeskyně, zoologické zahrady a mnoho dalších zajímavých míst v České republice, ale v zahraničí. Podobné známky se totiž na základě smlouvy s českou společností Turistické známky, s. r. o., prodávají také v Německu, Rakousku, Polsku, Rumunsku, Maďarsku, USA, Itálii, Nizozemsku, Rusku, ve Spojeném království, Slovinsku a Švýcarsku a na Slovensku či Ukrajině.
A stejně jako zajímavá místa v tuzemsku nebo cizině, má Informační centrum klasické energetiky Ledvice, které je jediné svého druhu v ČR, rovněž svým návštěvníkům co nabídnout. Jeho moderní architektonické a výtvarné řešení je umocněno akčním a interaktivním stylem expozice, takže nabízí zážitkovou formu prezentací s využitím vysoce vyspělé audiovizuální technologie. Pro mnohé návštěvníky je tudíž nepopsatelným zážitkem zhlédnutí 3D filmu, v němž se odvíjí děj od vzniku Vesmíru až po závěrečné rozsvícení oken domácností velikého města. Mnozí jsou tak uchváceni virtuální realitou, že se snaží pohladit dinosaury pohybující se mezi plavuněmi a přesličkami.
„Neméně zdařilou je i virtuální prohlídka všech elektrárenských provozů. Minout nelze ani on-line měření fotosyntézy živého stromu. Vše doprovází i detailní popis technologie nového uhelného elektrárenského bloku. Ti nejmenší zde najdou svět permoníků, s nimiž plní nejrůznější úkoly. Na školáky a studenty pro změnu čeká kvízový automat, díky němuž zjistí, jak jsou na tom se základními znalostmi fyziky," uzavřela Jana Muraňská, recepční Informačního centra v Elektrárně Ledvice.