Chudeřice - Jeden z největších výrobců automobilových skel v Evropě, chudeřická společnost AGC Automotive Czech bude nově při výzkumu, vývoji a přípravě studentů a absolventů pro praxi spolupracovat s Technickou univerzitou v Liberci.
Rámcovou smlouvu podepsali generální ředitel AGC Automotive Czech Luděk Steklý a rektor Technické univerzity v Liberci profesor Zdeněk Kůs. Smlouva je základem pro dlouhodobou spolupráci nejen s vědeckými kapacitami univerzity, ale i se studenty. Budou na ni navazovat konkrétní projekty, které výrobce automobilových skel finančně podpoří.
Společný výzkum a vývoj bude zaměřen například na zvyšování pevnosti polotovarů při výrobě automobilových skel, na problematiku spojování skla s plastovými lemy a kovovými lištami, nebo na automatické hodnocení a řízení, jakosti skla a další. Smlouva mezi univerzitou a AGC Automotive Czech je uzavřena na dobu neurčitou a platná od 1. října.
„Vývoj nových sofistikovaných vlastností automobilových bezpečnostních skel není zdaleka u konce. Stále se dají vylepšovat například pevnost skla, jeho samostmívací schopnosti, ohřev skla nebo světelná propustnost vnějšího osvitu. Zkoumá se například možnost promítat na vnitřní stranu skla údaje z palubní desky, integrovat anténní systémy do skla, optimalizuje se ohřev skla,“ uvedl František Novotný, vedoucí Katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL. Univerzita bude spolupracovat s AGC Automotive Czech na dílčích projektech, které jsou už rozpracované a které jsou zaměřené na řešení konkrétních problémů. Do tohoto výzkumu se zapojí i posluchači TUL.
Technických pracovníků je nedostatek
AGC Automotive Czech si od spolupráce s libereckou univerzitou vedle dalšího technologického rozvoje slibuje také možnost získávat kvalifikované lidi. „Díky tomuto projektu můžeme v budoucnu získat kvalifikovaný technický personál. Chceme také ukázat i prostřednictvím této spolupráce posluchačům TUL a nejen jim, že jsme jeden z nejperspektivnějších a atraktivních zaměstnavatelů v automobilovém průmyslu v České republice. Nabízíme velmi atraktivní pracovní podmínky pro ty, kteří s námi chtějí profesně růst. Naše firma v této smlouvě spatřuje rovněž konkrétní krok v řešení katastrofálního nedostatku technických pracovníků. Nemůžeme jako soukromý subjekt vyřešit problémy technického školství v ČR, ale užší spolupráce s univerzitami i středními technickými školami je konkrétní krok, jak můžeme přispět ke zlepšení této nepříznivé situace. Pro naši firmu není tato smlouva jen o „řešení technických problémů“ nebo o „získávání perspektivních pracovníků“ do budoucna. Je to i věc prestiže a to myslím pro obě strany této smlouvy,“ řekl generální ředitel AGC Automotive Czech Luděk Steklý.
Pro Technickou univerzitu v Liberci je spolupráce s AGC Automotive velmi zajímavá, nikoliv však jediná podobného druhu. „TUL má širokou spolupráci s firmami, které jsou zapojeny ve smluvním výzkumu a jsou významnou aplikační sférou. Výzkum na zakázku a doplňková činnost pro průmyslovou praxi tvoří téměř dvě třetiny rozpočtu univerzity (zhruba jedna miliarda korun Výrazným zjednodušením spolupráce jsou podepsané rámcové smlouvy. TUL umožňují snažší spolupráci (např. nemusí u firem soutěžit zakázky). Výhodou také je, že můžeme odborníky z firem snadněji zapojit do výuky nebo je jmenovat členy komisí. Firmám umožní rámcové smlouvy deklarovat spolupráci s univerzitou, toto daňově zvýhodnit, ale především mají rychlejší a snadnější přístup k našemu vědecko-výzkumnému zázemí. Rámcové smlouvy jsou tedy oboustranně výhodným spojení akademické a aplikační sféry. Jednodušší je také podávání společných projektů,“ uvedl rektor univerzity profesor Zdeněk Kůs.
Předmětem smlouvy je spolupráce při řešení projektů výzkumu a vývoje „Implementace sofistikovaných technických metod do procesu výroby a zpracování automobilového skla“. AGC Automotive Czech a. s. je zadavatelem projektu, jeho řešitelem a koordinátorem výzkumné části je TUL.