Teplicko - Situace na trhu práce na Teplicku se v únoru mírně zhoršila. Nezaměstnanost v okrese stoupla v únoru o dvě desetiny procentního bodu proti lednu. Nyní je zde 7,8 procenta lidí bez práce. Celorepubliková míra nezaměstnanosti se zatím zastavila na hodnotě 6,3 procenta a práci nemá v celé ČR 461 tisíc lidí.
Situace na pracovním trhu odpovídala v uplynulém měsíci běžnému vývoji. Letošní čísla jsou ale mnohem pozitivnější.
„V řadě krajů se dostáváme v počtu uchazečů o zaměstnání na úroveň z doby před hospodářskou krizí. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009. Tehdy bylo bez práce necelých 429 tis. lidí. Důvodů je hned několik – mírná zima, stále rostoucí počet volných pracovních míst, proaktivní komunikace ÚP ČR se zaměstnavateli a samozřejmě celková hospodářská situace v ČR. S příchodem teplejšího počasí se rozjedou sezónní práce a zaměstnavatelé začnou nabírat další pracovníky," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
Nezaměstnanost tak bude podle ní s největší pravděpodobností i nadále klesat. Už nyní v některých regionech roste poptávka po pracovnících ve stavebnictví, v rámci jarních úklidových prací, v lázeňství či turismu.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v únoru 74 regionů. Nejvyšší v okresech Rychnov nad Kněžnou (o 6,6 %), Rokycany a Česká Lípa (shodně o 4,2 %), Písek (o 4 %), Trutnov (o 3,8 %), Klatovy (o 3,7 %), Praha - západ a Jičín (shodně o 3,6 %) a Mladá Boleslav (o 3,3 %). Naopak nárůst podílu nezaměstnaných osob hlásí 3 regiony - Teplice (o 2,7 %), Most (o 1,5 %) a Chomutov (o 0,3 %).
Nejnižší nezaměstnanost vykázaly okresy Praha - východ (2,6 %), Rychnov nad Kněžnou (2,8 %), Mladá Boleslav (3,4 %), Rokycany (3,6 %), Praha-západ (3,7 %), Benešov (3,9 %), Jičín (4,1 %), Praha, Plzeň-jih a Plzeň-město (shodně 4,2 %). Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (11,5 %), Bruntál (11,4 %), Karviná (11 %), Ústí nad Labem (10,4 %), Ostrava - město (10,1 %), Jeseník, Znojmo (shodně 10 %) a Chomutov (9,6 %).
Na jedno volné pracovní místo připadají v současné době 4 uchazeči. Z toho nejvíce v okresech Karviná (20,5), Ústí nad Labem (15), Chomutov (14,5), Most a Bruntál (shodně 11,7), Hodonín (11,1), Znojmo (10,9) a Jeseník (10).
Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, slévače, svářeče či obsluhu pojízdných zařízení. Dále hledali kuchaře (kromě šéfkuchařů), pomocné pracovníky v oblasti těžby a stavebnictví, prodavače, uklízeče, číšníky a servírky, pekaře, zdravotnický personál, šičky, učitele, prodavače vstupenek, obchodní zástupce, pracovníky v administrativě, pojišťovnictví, realitách, finančnictví a informačních službách, operátory call center nebo vychovatele ve školách v přírodě.
Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. svářeč, obráběč kovů, zámečník, elektrikář, seřizovač, nástrojář, soustružník, mechanik, obsluha CNC strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance. V tomto ohledu se Úřad práce ČR snaží prostřednictvím nástrojů a opatření APZ podpořit růst zaměstnanosti. Velký důraz klade na prohloubení poradenství a individuálního přístupu jak ve vztahu k uchazečům a zájemcům o zaměstnání, tak i k jednotlivým zaměstnavatelům. Za zmínku stojí důraz na organizaci výběrových řízení či předvýběrů vhodných uchazečů o zaměstnání, které ÚP ČR zajišťuje pro zaměstnavatele na základě jejich konkrétních požadavků.