Teplice - Ke zklidnění situace na území města Teplice v oblasti sporů místních a cizinců došlo v minulém roce. Vyplývá to z hodnocení projektu na integraci cizinců, které zveřejnil teplický magistrát. I proto by město rádo s integrací pokračovalo v letošním roce.

2901cizinciteplice

Akci Poznej Vietnam, která se konala začátkem října u Zahradního domu v Teplicích, navštívilo za odpoledne přes tisíc návštěvníků. Foto: město Teplice

V roce 2016 byl v Teplicích úspěšně realizován projekt Integrace cizinců na území Statutárního města Teplice II. Tento projekt navázal na aktivity města z roku 2015, kdy město řešilo eskalující situaci s rušením klidu a neadekvátním chováním části zahraniční klientely lázní Teplice. Cílem projektu bylo zkvalitnění soužití mezi cizinci a většinovou lokální společností na území města, včetně zaměření na děti a mládež cizinců a prevence xenofobních nálad či přímo eskalace napětí mezi jednotlivými komunitami.

"Lze konstatovat, že situace ve městě se v roce 2016 zklidnila. Situace ve městě bude i následně prostřednictvím pracovní skupiny monitorována. S ohledem na úspěšnost projektu bude zažádáno o dotaci i v roce 2017," potvrdila Hana Nováková, projektová manažerka.

Jak se to podařilo?

V průběhu projektu byla v rámci tří školení zvýšena kompetence pracovníků Městské policie Teplice a úředníků samosprávy pro jednání s cizinci. Proškoleno bylo 55 osob. Část školení, věnující se arabským reáliím, byla lektorována přímo členy arabské komunity, žijícími v Teplicích.

Dále byla v rámci lázeňské sezóny 2016 zajištěna služba interkulturního asistenta. Interkulturní asistent (podařilo se získat pro tuto práci vysoce erudovaného člověka, znalého arabštiny i češtiny včetně znalosti arabské komunity a jejich kulturních návyků) úzce spolupracoval s městskou policií především přímo v terénu při pochůzkách ve večerních hodinách, dle potřeby byl pro strážníky i v telefonickém kontaktu. V rámci konzultací pak společně s Městskou policií byl řešen postup u problémových veřejných akcí, kdy potenciálně mohlo dojít ke konfliktům mezi komunitami.

Pro potřeby větší informovanosti byl i v roce 2016 zajištěn v rámci tohoto projektu tisk a distribuce informačních letáků a brožury pro cizince z arabských zemí.

Další zajímavou a přínosnou aktivitou bylo uspořádání dvou etnických akcí (Poznej Vietnam, Ruský večer), které představily cizineckou komunitu prostřednictvím kultury, tradic a kuchyně. Akce byly hojně navštíveny veřejností včetně zástupců města a rovněž velvyslancem Vietnamské socialistické republiky a ruským konzulem.

Na celý projekt v průběhu předešlých let bylo vynaloženo 627 tis. Kč (v roce 2015 – 280 tis. Kč, v roce 2016 – 347 tis. Kč). Projekt je z 90 % spolufinancován Ministerstvem vnitra České republiky – celkově se ministerstvo vnitra podílelo 564 tis. Kč (v roce 2015 – 252 tis. Kč, v roce 2016 – 312 tis. Kč). Město Teplice se podílelo celkově 63 tis. Kč (v roce 2015 – 28 tis. Kč, v roce 2016 – 35 tis. Kč).

Partnery projektu byly mimo Statutární město Teplice a Městskou policii Teplice i Policie České republiky a rovněž zástupci lázní (Lázně Teplice a.s., Vojenská lázeňská léčebna Teplice) a dále pak zástupci arabské, vietnamské a ruské komunity v Teplicích. Část aktivit byla zajištěna prostřednictvím Poradny pro integraci cizinců, z.ú. Koordinátorem projektu byla PhDr. Radka Růžičková, Ph.D., náměstkyně primátora a odborným pracovníkem pro integraci cizinců byl Bc. Hynek Hanza, 1. náměstek primátora.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru