Teplicko - Lidé jsou frustrováni ze sociální, ekonomické i politické situace ve státě a vinu svalují na Romy. Mimo jiné to vyplývá ze čtvrtletní situační zprávy o extremismu, kterou vydal odbor bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.
Napětí mezi lidmi podle zprávy ventiluje na popud třeba i banálních situací, které se týkají romské populace a ihned se pořádají masivní protesty a pochody. To podle zprávy jen nahrává činnosti extremistů, jak pravicových, tak i levicových. „Po klidném prvním čtvrtletí extremistická scéna zase ožila. Protiromské nálady ve společnosti ji aktivizují. Neonacisté se snaží zviditelnit a mobilizovat ideologicky nezainteresované proti Romům, případně policistům,“ uvádí zpráva.
Bezpečnostní informační služba varuje před dlouhodobým mezietnickým napětím ve společnosti. Může totiž zapříčinit nárůst skeptického vnímání demokracie.
Uplynulý rok byli extrémisté v jakémsi útlumu, nepořádali příliš mnoho akcí. Na těch několika, které zorganizovali, nebylo mnoho lidí, většinou několik desítek. Upadala i podpora veřejnosti. Situace se však změnila letos v červenci, kdy Romové v Duchcově napadli kolemjdoucí pár. Tamní obyvatelé na tuto situaci reagovali uspořádáním protestní akce, které se zúčastnil velký počet extremistů, ale hlavně masová část veřejnosti. Ještě více obyčejných lidí se zúčastnilo pochodu v Českých Budějovicích.
Na Teplicku začíná být vypjatá atmosféra kvůli menšině kromě Duchcova i v Červeném Újezdu. Tam vzniká ubytovna, kterou nyní osidlují právě Romové. Část obyvatel okolních obcí se v případě větších problémů s nově přistěhovanými obyvateli nebrání účasti na případné protestní akci nebo pochodu.