V místě prací se našla řada kostí mamutů ze starší doby kamenné. Foto: Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, veřejná výzkumná instituce
Zajímavosti

Ústí nad Labem – V ústecké čtvrti Bukov se pracuje na stavbě Justičního paláce. Kromě dělníků jsou na místě také archeologové, kteří se již mohou pochlubit prvními významnými nálezy.

Archeologický průzkum provádí pracovníci Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech. V sobotu 16. listopadu byl na stavbě zachycen první archeologický nález v podobě zahloubeného objektu se středověkými keramickými zlomky z přelomu 12. a 13. století. „Následně byl zjištěn další sídlištní objekt s pecí a rozsáhlý terén s kulturní vrstvou stejného stáří. Jde patrně o pozůstatky středověké osady, založené na obchodní cestě směřující směřující z vnitrozemí přes Ústí a Nakléřovský průsmyk do oblasti Míšeňska, dnešního Saska," uvedl ředitel ústavu Petr Lissek.

Ještě o několik dní dříve, a to v pondělí 4. listopadu došlo při provádění dozoru skrývek podloží uvnitř stavební jámy v hloubce 2,3 m k nálezu kostí velkých savců, typických pro období pleistocénu a archeologicky související se starší dobu kamennou. Nález byl okamžitě ohlášen stavbě a investorovi, tak aby nedošlo k dalšímu poškození naleziště. Ve středu 6. listopadu byl po dohodě s investorem neprodleně zahájen zjišťovací archeologický výzkum s cílem prioritně zjistit rozsah lokality a její charakter a tím stanovit rychle odpovídající nároky na provedení záchranného archeologického výzkumu v rozsahu, ve kterém bude muset ustoupit stavbě. „Ve dnech 12. a 13. listopadu bylo odborníky na archeozoologii a paleolitickou archeologii, z řad pracovníků Archeologického ústavu Akademie věd ČR Praha a Brno a Národního muzea, komisionálně potvrzeno, že se jedná o objev zcela nového a rozsáhlého naleziště ze starší doby kamenné, jehož aktuálně odkrytá malá část zahrnuje nejen pozůstatky více jedinců mamuta srstnatého a dalších zástupců velké a středně velké pleistocení fauny, ale i první kamenné artefakty. Bylo konstatováno, že aktuálně prezentovaná část naleziště je charakteristická pro skládku kostí lovné zvěře, jaké bývají součástí tábořišť pravěkých lovců - sběračů nebo součástí jejich okolí," popisuje nález ředitel ústavu.

Jde o druhý archeologický nález mamuta v Ústí nad Labem, první byl učiněn v roce 2006 na Mírovém náměstí. Ovšem ojedinělých nálezů mamutích kostí a zubů bylo v Ústí nad Labem učiněno v minulosti vícero, byť neodborně a náhodně při stavbách, či v těžebních jamách dnes již zaniklých cihelen. Několik nálezů pochází přímo z katastru Bukova. K těmto starým nálezům nejsou známy nálezové okolnosti a tedy i jejich případná souvislost s činností našich pravěkých předků.

Zjišťovací záchranný archeologický výzkum je veden odbornými pracovníky Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech, veřejné výzkumné instituce zřízené Ústeckým krajem v úzké spolupráci s odborníky Archeologického ústavu Akademie věd ČR, Brno v. v. i. a jeho Střediskem pro paleolit a paleoantropologii v Dolních Věstonicích.

Foto: Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, veřejná výzkumná instituce

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru