Chomutov – Ve své době bývaly široko daleko největším a nejmodernějším sportovním stánkem. Plavecká dominanta skýtala zázemí nejen sportovcům profesionálům, na své si zde přišli také pohybu chtiví amatéři, rodiny s dětmi, milovníci sauny, kulturisté a mnoho dalších. Dnes jsou chomutovské Městské lázně smutným monumentem doby. Opuštěné, rozbité, chátrající… Díky vstřícnosti chomutovské radnice jsme se mohli podívat dovnitř. Prohlédněte si záběry s výjimečným zpracováním do 360° videa, v němž se můžete rozhlížet okolo sebe. Znovu a znovu, aby vám nic neuniklo.
360° video není zatím podporováno v prohlížečích v mobilních telefonech. Video si můžete prohlédnout v počítači, v naší aplikaci pro zařízení Android či jej otevřete přímo v aplikaci Youtube. Pro prohlédnutí videa stačí táhnout myší či prstem po obrazu videa kamkoliv do stran, ten úplně nejlepší zážitek na vás čeká při užívání brýlí pro virtuální realitu, třeba snadno dostupných Google CardBoard.
Video bylo natočeno kamerou 360fly, která je již dostupná i na našem trhu (více o kameře zde).
Bazén vs. kostel
Veřejnosti se pomyslná „lázeňská“ brána otevřela 1. října 1980. Monstrózní a v daném čase jednoznačně největší místní sportoviště vyrostlo u městského parku na úkor krásného evangelického kostela. Ten zde stál pouhých třiasedmdesát let (1899 – 1972), zbourat ho nechalo tehdejší vedení národního výboru.
Plavci čekali devatenáct let
Výstavbu Městských lázní provázely od počátku nemalé problémy. Samotný projekt na stavbu lázní byl schválen již v roce 1961, přesto trvalo dalších devatenáct let, než bylo dílo hotovo. Komplikace s projekty, hledání generálního dodavatele, při němž několik firem vzdalo své ambice, dvouletá čekací doba na materiál (elektrorozvaděče, objednané a přislíbené z nedalekých Teplic musela nakonec dodat firma z Rumunska) a v neposlední řadě také neustálé a několikanásobně narůstající plánovaná pořizovací cena, to vše zapříčinilo téměř dvacetiletou prodlevu od schválení po otevření. Jen pro zajímavost, první částka za celou stavbu byla ve výši patnácti milionů korun, cena finální vyšplhala se na milionů šedesát (bez dvou set tisíc korun).
Do třetice všeho dobrého
Potřeba postavit v Chomutově veřejné lázně nebyla pro město ničím novým. S obdobným nápadem přišlo vedení obce již na počátku dvacátého století, tehdy už byl dokonce vybrán konkrétní návrh. Ze stavby nakonec z důvodu pořádání zemské výstavy sešlo. Podruhé přišly lázně na přetřes v padesátých letech, v tomto případě vystavil stopku Krajský národní výbor v Ústí nad Labem a jeho neochota podobný podnik financovat. Do třetice, o pár let později, pak již Městské lázně konečně prošly a vyšly. Radost svým návštěvníkům přinášely něco málo přes třicet dalších let, poté je nahradil moderní plavecký oddechový komplex, Aquasvět Chomutov.
A co bude dál?
Opuštěný areál kdysi hojně navštěvovaných lázní zeje nyní prázdnotou a město přemýšlí, co s ním. Veřejnost se rozdělila na dvě poloviny. První je pro razantní rozhodnutí, tedy poslat lázně k zemi, druhá by zde ráda viděla něco lidem prospěšného. Mezi nápady zazněly tipy jako adrenalinové centrum, botanická zahrada, surfařský ráj s umělým vlnobitím a další zajímavosti. Bývalé vedení navrhovalo objekt zbourat, současné se radí s obyvateli a architekty. „Něco zničit je vždy poslední řešení, máme spoustu času přemýšlet, co s lázněmi udělat,“ padlo z úst architektů na workshopu s občany. „Konečné slovo budou mít obyvatelé Chomutova. Ti rozhodnou, zda a v jaké výši má město financovat případnou rekonstrukci a následný provoz,“ uvedl před pár měsíci ke kauze Městské lázně chomutovský primátor Daniel Černý.