Ústí nad Labem - Tři sta. Přesně tolik zájemců si našlo cestu do nitra vodní elektrárny Střekov, která byla přístupná veřejnosti po dva uplynulé víkendy v rámci Dnů evropského dědictví. Byli to jak jednotlivci, tak i rodiny s dětmi bydlící nejen v severních Čechách. „Domácí“ ovšem převažovali, ať již přijeli nebo došli z nedaleké Brné, přímo z Ústí, Děčína, Chomutova či Lovosic.
„Jsme z Chomutova a tam, i v jeho okolí, máme pochopitelně všechny památky přístupné během Dnů evropského dědictví prošlápnuty, prakticky i několikrát. Proto jsme se letos rozhodli, že zavítáme za pamětihodnostmi v Ústí nad Labem. Začali jsme prohlídkou vodní elektrárny Střekov, teď zamíříme do kostela svatého Floriána a úplně nakonec si necháme parmí vodárnu Střekov,“ uvedl například za svou rodinu Jaroslav Novotný. Toho navíc zajímala obě technická díla i díky jeho energetické profesi.
Za celý loňský rok si vodní elektrárnu Střekov prohlédlo 665 zájemců. V prvním pololetí letošního roku jich už bylo 545 a nyní k nim přibylo dalších 300.
Vodní elektrárna Střekov elektřinu vyrábí již od roku 1936. Je největší vodní elektrárnou na severu Čech. V roce 2016 dodala do rozvodné sítě zhruba 89,66 GWh ekologicky čisté energie. V prvním pololetí letošního roku se její výroba pohybovala kolem 47,71 GWh. Hlavním účelem využití celého vodního díla Střekov je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho umožňuje i bezpečný rybí přechod.