Mostecko - Druhým dnem pokračovalo výjezdní zasedání Výboru pro sociální politiku Parlamentu naší republiky. Poslanci zahájili svůj další pracovní den ve středu 16. března ranní návštěvou janovského sídliště za přítomnosti zástupců města Litvínova. Poté navštívili také litvínovský úřad práce. Naše redakce zastihla poslance na jejich návštěvě v dolu Československé armády.
„Politici projeli klasickou trasu tak, jak jezdíme uhelné safari i s turisty, zastavili jsme se na vyhlídce, kde jsme jim přiblížili technologii těžby uhlí a potom jsme je svezli k bagru RK 5000, což je bagr, který je poslední svého druhu v České republice a je jako první ohrožen zavřením kvůli neprolomení limitů. Každý, kdo je tu poprvé, se jednak diví, jaké je to na Mostecku krásné a za druhé se diví co to je důlní dílo, že to je obrovská věc, obrovská technologie, která nejde libovolně zapínat a vypínat tak jako nějaká sekačka na zahrádce, tak se vždycky každý diví té velikosti," uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Severní energetická.
Navštívili tak nejnižší místo v našem regionu, důl se totiž nachází jen 50 metrů nad mořem a přesvědčili se, že i přes ohromnou masu zeminy a uhlí, je v dolu i čilý život. Důl je domovem mnoha zvířat a dnes měli přítomní možnost zahlédnout krásné panorama s muflony. Našli si tam svůj domov i lišky, danci, jeleni a spousta ptactva.
„Kromě samotné technologie povrchového dobývání je zaujala už z titulu jejich výboru čísla sociálních dopadů při ukončení těžby. Kolem toho byla docela zajímavá diskuze a myslím si, že si odváží zajímavé poznatky. Vláda ohledně limitů v loňském roce rozhodla a deklarovala, že se v tomto volebním období k rozhodnutí nebude vracet, čili nám jde spíš o to, upozornit na to, že problémy v regionu nastanou. Když vláda legislativně rozhodla, je potřeba také říci to b, to znamená, jak tyto dopady na region vláda vyřeší," uvedla Gabriela Sáričková Benešová dále.
Generální ředitel Severní energetické Petr Kolman řekl, že vláda stoprocentně naštvala úplně všechny. Nejen horníky, kteří přijdou o práci, ale také obyvatele Horního Jiřetína, ty totiž uvrhla, podle jeho názoru, do totální nejistoty. Oni stále neví, jestli se budou stěhovat či ne, jelikož vláda odsunula rozhodnutí až na rok 2020.
VIDEOREPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY DOLU ČSA:
„V souvislosti s říjnovým usnesením vlády číslo 827 o územně ekologických limitech, pro zdejší region je ta sociální oblast velice aktuální. Vzhledem k tomu, že se to týká dolu Československé armády a že nepředpokládáme, že by nějakým způsobem tato vláda revokovala rozhodnutí, přál bych si, aby se stát zúčastnil na důsledcích útlumu těžby v dolu československé armády. Ten se týká poměrně velikého počtu lidí," uvedl Petr Kolman.
V Mostě se podle slov odborového předáka Jaromíra Franty, který byl také přítomen návštěvy poslanců, nachází stoleté uhlí, které je nejkvalitnější ve střední Evropě a uvedl, že minimálně před tímto nerostným bohatstvím by měl mít člověk úctu. Za limity se skrývá tři čtvrtě miliardy tuh uhlí s kvalitní výhřevností. Několik desítek let by byl prostor toto uhlí v energetice využívat. A přednesl i svůj názor, že v dnešní složité geopolitické situaci má obavy z toho, co tady bude za rok či tři, kolik bude v naší zemi imigrantů a jak se tu budou chovat. A právě v této době hazardovat se zásobami uhlí je podle něj hodně riskantní krok a dodal, že usnesení vlády by se mělo přehodnotit.
Na dole ČSA je v současné době zaměstnáno 1900 lidí, jak zaměstnanců Severní energetické, tak zaměstnanců jiných firem. A nebude jednoduché najít uplatnění pro takové množství lidí.
Fotogalerie z akce ZDE