Ústecký kraj - Pokud se domníváte, že se o tomto viru už tolik nehovoří, zdravotnictví postoupilo ve vývoji léků, tudíž je stále menší riziko nakažení, jste na velkém omylu! Počet nemocných stále přibývá, za poslední tři roky stoupl o alarmujících 30 procent.
Řeč je o viru HIV a nemoci AIDS. Nejohroženější skupinou jsou lidé ve věku 20 až 45 let, tedy lidé, kteří žijí aktivním sexuálním životem. Nejvíce nemocných se vyskytuje v Praze, Ústecký kraj a kraj Moravskoslezský se nachází na druhém místě žebříčku v počtu HIV pozitivních v Česku.
Jak se můžete virovou infekcí nakazit? Velmi snadno, může to být pouze jediný, nevinně vyhlížející nechráněný pohlavní styk s nakaženou osobou. Ta si dokonce ještě ani nemusí být vědoma, že virus HIV přenáší, inkubační doba onemocnění je několik týdnů. Znáte to, večírky, dovolená, diskotéka, návštěva baru a potkáte osobu, se kterou to zajiskří a z lehkého flirtu je sex. Pokud nejste chráněni, může být tento sex pro vás smrtelně nebezpečný. Jestli patříte mezi ty, kteří vidině sexu s neznámou osobou snadno podlehnou, pak mějte vždy po ruce připravený lubrikační gel a prezervativ. Lubrikační gel totiž snižuje riziko protržení prezervativu a tím zvyšuje ochranu před pohlavně přenosnými chorobami.
HIV testování Ústecký kraj
Otestovat na HIV se můžete nechat ve spolku Most k naději, jehož součástí je K- centrum, v ul. Petra Jilemnického č.p. 1929 Most, volat můžete na linku duševní tísně 476 701 444, případně kontaktovat ředitele zařízení na telefonní číslo 602 338 092 nebo mailem na
Dívka si nadělila k maturitě smrt
„Je znám případ, kdy mladá dívka, která si připadala nedostatečně pohledná, svými spolužáky byla šikanovaná, se rozhodla, že si jako maturitní dárek nadělí svůj první sex s prvním mužem, kterého po maturitním večírku potká. Tak učinila, bohužel se vyspala s cizincem, který ji nakazil virem HIV. Dívka už bohužel nežije," uvedl příklad ze své praxe Lubomír Šlapka, ředitel spolku Most k naději.
Smrtelná nemoc a její příznaky, lék neexistuje
AIDS je nemoc smrtelná, díky vývoji zdravotnictví a podávání antiretrovirotik se prodlužuje doba života od zjištění viru HIV do propuknutí AIDS. Tedy do fáze úplného selhání organizmu. V této fázi se objevují léze, tedy Kaposiho sarkom a to až u 35% nemocných, u 90% neurologické komplikace jako výpadky paměti, zhoršená koordinace projevů, zmatená mluva, snížení ostrosti zraku až slepota a psychotické chování. Nemocný je ohrožen běžnými infekcemi, které zdravý organizmus lehce zvládá. V tomto stadiu vlastně nemocný čeká na svůj konec, naděje na zlepšení je jen minimální, současná medicína lék na AIDS nemá.
Léčba sice prodlužuje život, dříve se nemocní dožívali maximálně pěti let, nyní je to kolem 15 let a i více let, ale i tak je to doba velmi krátká a pro nemocné neradostná. Pacient by měl také vědět, že k rozvoji onemocnění AIDS ze stadia HIV pozitivity může přispět reinfekce, tedy příjem další dávky viru HIV do organismu. Proto HIV pozitivní člověk při sexuálním styku s HIV pozitivním partnerem musí dodržovat zásady bezpečného sexu, aby chránil nejen druhého, ale i sám sebe.
Tři cesty nákazy virem HIV
Virus HIV se přenáší tělními tekutinami, zejména krví, spermatem, poševním sekretem a mateřským mlékem. Nakazit se jím můžete nechráněným pohlavním stykem při análním, vaginálním a jen výjimečně orálním styku, případně při jakékoliv jiné sexuální praktice, během které dochází ke styku sliznic se sexuálními sekrety či krví. Anální styk je mnohem nebezpečnější než vaginální, orální styk naopak minimálně. Pravděpodobněji nakazí muž ženu než žena muže z důvodu vyššího množství viru HIV ve spermatu než v poševním sekretu. U análního styku je většímu riziku vystaven příjemce. Riziko přenosu nákazy zvyšuje také poranění v oblasti pohlavních orgánů nebo sex při menstruaci. Přerušovaná soulož je v tomto případě úplně k ničemu, nákaze virem HIV ani v nejmenším nezabrání.
Přenesení viru HIV prostřednictvím krevní transfúze nebo při transplantaci je u nás zcela vyloučena, ale v zemích třetího světa se můžete nakazit i tímto způsobem. Při drobných poraněních je nebezpečí nákazy virem od HIV pozitivního člověka nepravděpodobné, protože k infekci je třeba určité množství viru. Velmi rizikové je sdílení injekčních stříkaček uživateli drog nebo opakované použití injekční jehly bez řádné sterilizace v zemích se zaostalým zdravotnictvím.
Nakažená žena může přenést infekci na své dítě už během těhotenství, při porodu i během kojení.
Nebezpečí číhá i u našich přeshraničních sousedů
„Paradoxně jsme v současné době nejvíce ohroženi nikoliv třeba lidmi z arabských zemí, ale ohrožují nás Ukrajinci a Rusové, v těchto zemích naprosto selhala jakákoliv prevence tohoto onemocnění a postižení lidé jsou vyhnáni na okraj společnosti. Problémové je z našich sousedů také Polsko, a samozřejmě i další země takzvaného východního bloku. Ze západu je velké procento nakažených v Bavorsku. Smutné prvenství v množství HIV pozitivních a nemocných AIDS drží Subsaharská Afrika, kde je více než polovina obyvatel tímto virem nakažena," uvedl Lubomír Šlapka.
Ročně přibyde na 30 nových případů
Osvěta k prevenci šíření viru HIV je v naší zemi stále nedostatečná, o tom svědčí i významný nárůst pozitivních HIV. Před třemi roky byl v České republice nárůst do 19 případů osob ročně, u kterých byl detekován HIV. V posledních dvou letech je nárůst HIV pozitivních osob 29 až 35 případů za rok. Tato prognóza je velmi riziková a varující s ohledem na její další vývoj. Přitom náklady na prevenci by byly zanedbatelným procentem oproti nákladům na léčbu HIV pozitivních a nemocných AIDS, ty se pohybují v řádech statisíců a milionů korun.
Nakazit se může každý, chránit se můžete jen partnerskou věrností, bezpečným a chráněným sexem
Uvědomme si, že riziko přenosu HIV a vzniku nemoci AIDS hrozí úplně každému, kdo žije sexuálním životem, jedinou obranou je věrnost, bezpečný a chráněný sex. Důležitá je i změna chování co se týká sexuálních praktik, u narkomanů pak sdílení jehel, může populaci uchránit před HIV a AIDS.
Co dělat když dojde na nechráněný sex? Anonymní testování v K-centrech
Inkubační doba onemocnění je 3 – 6 týdnů. Po tomto období se u více než poloviny infikovaných osob dostaví projev akutní primární infekce HIV, který si nakažený snadno splete s chřipkou nebo mononukleózou a nevěnuje mu přílišnou pozornost, téměř vždy se však projeví horečka okolo 38°C nebo vyšší. Pokud jste zažili nechráněný sex a po čase pozorujete tyto příznaky, je čas na test pozitivity viru HIV. Navštívit můžete zdravotnické zařízení, případně K-centra, která se nacházejí ve většině okresů našeho kraje. Zde se můžete, na rozdíl od zdravotnických zařízení, nechat otestovat orientačním testem anonymně. Pokud bude test pozitivní na přítomnost viru HIV, v centru s vámi začnou ihned pracovat a poradí, jak se máte nadále chovat a jak postupovat. Tato pomoc je neocenitelná. Vybraná pracoviště K-center či Linky duševní tísně mohou využívat i rodinní příslušníci HIV pozitivních.
Znalost problému
Pro ochranu svého zdraví uděláte mnoho, pokud se budete o tuto problematiku zajímat. Kromě sebe tak můžete pomoci i lidem ve vašem okolí, kteří měli tu smůlu, že se zachovali naivně či nebezpečně a bohužel na to doplatili zjištěním, že se vir HIV dostal do jejich organizmu. Přesto jsou to lidé, možná i tací, na kterých vám záleží. Pro svoji léčbu, která jim může prodloužit život, potřebují vstřícný přístup svého okolí a pochopení. Strach, odmítání, znechucení nebo úplné vyloučení ze společnosti není žádným řešením.