Ústecký kraj -Rozhled, Roadshow, Nakopni svou kariéru a Proměna to jsou projekty, které v uplynulém půlroce realizovala nezisková organizace Nadání a dovednosti v 15 dětských domovech v Moravskoslezském, Ústeckém a Plzeňském kraji. Zapojilo se do nich 270 mladých lidí, kteří se chystají na vstup do samostatného života.
Kariérní poradenství, workshopy, exkurze do firem a organizací, stínování vybrané profese a simulace reálných pracovních pohovorů. Semináře o možnostech získání kvalitního vzdělání a získání sebevědomí proměnou, tím vším prošli mladí lidé z dětských domovů a pěstounských rodin, kteří se zapojili do projektů Nadání a dovednosti. Není žádným tajemstvím, že právě tito lidé, kteří se ocitnout na prahu samostatného života, patří na trhu práce k nejohroženějším skupinám. Nemají práci a ani nevědí, co přesně chtějí dělat, nemají bydlení a nikoho, kdo by jim v začátcích pomohl. A právě proto se jim nezisková organizace Nadání a dovednosti snaží pomoci a otevřít jim obzory.
„Mladé lidi motivujeme k tomu, aby se již teď, kdy jsou v dětském domově, zajímali o to, o co se budou muset později sami postarat. Většina z nich nemá připravený životopis k pracovnímu pohovoru a často nemá ani představu, jak široká škála pracovních pozic na současném trhu práce existuje," konstatovala Linda Hurdová, ředitelka Nadání a dovednosti, a dodala: „Bydlení a zaměstnání začnou řešit na poslední chvíli a obracejí se na nás, protože stát jim pomocnou ruku nepodá. Přesněji řečeno, sice dostanou kontakt na pracovníky sociálky, kde dostanou do začátku částku kolem deseti tisíc a vybavení do domácnosti, ale to opravdu nestačí."
V rámci projektů proběhlo v 10 dětských domovech dotazníkového šetření. Zapojilo se do něj 113 mladých lidí, kteří by se už měli připravovat na okamžik, kdy opustí stabilní zázemí dětského domova a začnou se starat sami o sebe. Více než 82 procent z nich se obává hledání bydlení a s tím spojených záležitostí. Necelých 73 procent se bojí, že nenajde zaměstnání, 76 procent finančních problémů a 66 procent do dotazníku uvedlo, že vůbec neví, zda se naučí samostatnému životu. „Nikdy jsem nebyl na žádném úřadu, nevím, co a kde mám vyřídit a vlastně neumím s úředníky mluvit," uvedly dvě desítky dotázaných.
Nejvíce mladých lidí chce pracovat na pozici, kde jim postačí výuční list. Většina v gastronomii. Chlapci chtějí být také zedníky, truhláři nebo automechaniky a děvčata kadeřnicemi. Očekávají, že budou průměrně vydělávat 17 300 korun.
Na příští rok připravuje nezisková organizace spuštění nového projektu. „Rádi bychom do budoucna pomohli mladé lidi z dětských domovů dovést až k jejich reálnému vysněnému povolání a proto jsme se rozhodli začít s novým projektem, který nese název Happy End. Bude to takové zakončení etapy života s dětským domovem a přechod do skutečného života, kdy budou samostatní a soběstační. Budou mít práci, mzdu, bydlení a pak již bude vše na nich. Pilotní kolo bychom rádi odstartovali v lednu 2017 a nyní hledáme partnery z řad firem, kteří by se do projektu chtěli zapojit a podpořit jednotlivé děti při jejich cestě za svými sny," uvedla ředitelka Linda Hurdová.