Ústecký kraj – Buvol s rampouchy u tlamy, tuleň pod ledem. Podkrušnohorský zoopark v Chomutově zveřejnil v uplynulých dnech na svém facebooku několik fotek zvířat, která stejně jako lidé bojují se současným mrazivým počasím. Mrazům se přizpůsobil také režim v ústecké zoo, kde prý při stávajících nízkých teplotách, které padají hluboko pod nulu, nechtějí paradoxně ven ani tučňáci.
Veselými fotkami zvířat, která se musí, stejně jako lidé, nějak vypořádat s velmi chladným počasí, baví na svém facebooku Podkrušnohorský zoopark v Chomutově. Zveřejnil například snímek buvolice Jitky, které se i během krátké procházky na mrazivém vzduchu vytvořily u tlamy rampouchy. Lidé zvíře v diskusi na facebooku litovali, ale pracovníci zooparku je uklidnili, že Jitka si procházky užívá, je venku jen krátce a pak se hned zachumlá uvnitř stáje do sena. Tuleni se pro změnu před mrazy schovávají pod ledem ve svém bazénku. Pod ledem vydrží i půl hodiny a je tam dokonce tepleji než nad vodou.
Mrazům se přizpůsobil také režim v ústecké zoo. Některá zvířata chodí do venkovních expozic jen během úklidu vnitřních prostor. Choulostivé druhy, což jsou v horní části zoo například samice nosorožce tuponosého Zamba nebo tapír čabrakový Mekong, ven nechodí vůbec. Slonům indickým Kale a Delhi se mažou ušní boltce, aby se předešlo omrzlinám.
Do tepla se schovávají i tučňáci
Současné mrazy nesvědčí kupodivu ani tučňákům, které si spousta lidí spojuje s krajinou věčného sněhu a ledu, ale není to tak jednoznačné. „Našich deset jedinců pochází z Anglie, kde zimy nejsou tak mrazivé jako u nás, a tudíž jsme počítali s jakýmsi zimováním,“ vysvětluje zoolog Lukáš Ševcovic. Tučňáci snášejí teploty kolem 0°C bez problému. Při aktuálních mrazech kolem -10°C sami zalézají přes noc i přes den do vnitřní ubikace, kde se udržuje teplota těsně nad bodem mrazu. "I ve vnitřní expozici mají k dispozici bazén, který využívají převážně přes noc. Velký venkovní bazén, ve kterém je mohou sledovat návštěvníci, je stálé průtočný, a tudíž nemůže zamrznout, a tak si i při nízkých teplotách jde nějaký ten odvážlivec přes den zaplavat, ale většina se zdržuje uvnitř a probíhá spíše takové střídání,“ zakončuje Lukáš Ševcovic.
Ústecká zoo chová i druhy, které žijí v chladných severských oblastech či vyšších nadmořských výškách, takže pro ně současné počasí nepředstavuje žádný problém. Jsou těmto podmínkám přizpůsobeny, ať již hustou a huňatou srstí jako tomu je například u irbisů, rosomáků či pand červených, nebo silnou vrstvou podkožního tuku, což jsou třeba tuleni obecní.