Hrad Střekov. Foto archiv: Oldřich Hájek
Výlety

Ústecký kraj - Jaro je tu a s ním i oficiální start návštěvnické sezony na hradech a zámcích po celém severu Čech. Od romantického Krásného Dvora přes tajemné zdi Jezeří až po větrné zříceniny Hazmburku – památky v Ústeckém kraji se probouzejí ze zimního spánku a zvou na dobrodružné prohlídky, krásné výhledy i kouzlo historie. Ať už vás láká noblesa zámků, nebo drsná poetika hradních zřícenin, nový cíl výletů máte na dosah.

Krásný Dvůr

Vedení zámku Krásný Dvůr u Podbořan se postaralo o to, aby bylo na sezónu vše připravené. „Nové provázky nataženy, v zámku je uklizeno, naleštěno a vše připraveno,“ informovalo vedení zámku návštěvníky během týdne na sociálních sítích. Otevřeno je od soboty 5. dubna.

Nejstarší písemná zmínka o Krásném Dvoře pochází z roku 1295. V první čtvrtině 16. století se stal majitelem Krásného Dvora Václav Pětipeský z Krásného Dvora. Roku 1649 koupil, tehdy ještě jako vilu, rod Černínů, který ho měl až do roku 1945. V polovině 20. století byl zámek částečně zpřístupněn veřejnosti. Veřejnost ale mohla vidět jen okruh pouze sedmi místností. Posun nastal až v roce 1963, kdy byla vypracována koncepce na rozvoj zámeckého parku v rámci turistického ruchu. V roce 2001 byly zámek i zámecký park prohlášeny Národní kulturní památkou. V současné době můžou návštěvníci vidět v rámci jedné prohlídkové trasy 18 místností. Zámek postupně dál prochází rekonstrukcí.

Jezeří

Zámek Jezeří na úbočí Krušných hor na Mostecku patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zahrnuje v sobě téměř vše, s čím se můžete setkat na ostatních zámcích, ale zároveň se od nich, díky pohnutému osudu, zcela odlišuje. Má za sebou jak velkolepou slavnou minulost s přepychem a nádherou hodnou knížecího sídla, tak období zmaru a zapomnění.

V roce 1996 se stává průkopníkem neobvyklé prezentace – prezentace neopravené památky, kdy je návštěvník svědkem její postupné proměny. Na podzim roku 2022 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Zámek nabízí 3 prohlídkové okruhy, z toho jeden se absolvuje bez průvodce. První okruh je komentovaný s průvodcem, druhý okruh s průvodcem, ale bez výkladu.

Doporučujeme absolvovat první okruh, jehož součástí je prohlídka nádherného obnoveného divadelního sálu. Obnovený divadelní sál je součástí prohlídky pouze ve dnech, kdy se v sále nekonají koncerty, svatby, pronájmy aj.

V dubnu je otevřeno každý víkend od 10 do 16 hodin a také v některé mimořádné termíny.

Poláky

Barokní zámecký areál Poláky na Chomutovsku si jako mnoho památek na severu Čech prošel obrovskou devastací a nyní jako bájný Fénix pomalu ale jistě vstává z popela. Nachází nedaleko břehu Nechranické přehrady, mezi Kadaní a Žatcem. Od roku 1948 využíván státním statkem, po roce 1990 zcela opuštěn. Od roku 2020 je zachraňován a v roce 2024 byl zpřístupněn veřejnosti.

Od soboty 5. dubna můžete Zámek Poláky navštívit o víkendech a také o velikonočních prázdninách, vždy od 10 do 17 hodin.

Hrad Střekov

Zřícenina gotického hradu Střekov, postavená na počátku 14. století, se nachází na 250 metrů vysoké, strmé skále nad řekou Labe. Každoročně je jednou z nejnavštěvovanějších kulturních památek v severních Čechách. Hrad můžete navštívit v rámci prohlídky, konají se zde pravidelné festivaly i programy pro děti a v areálu je v provozu restaurace. Stavba hradu Střekova byla pravděpodobně zahájena v roce 1316, kdy se Jan Lucemburský rozhodl vybudovat nad řekou Labe hrad, který měl sloužit jako strážní a celní stanice pro zajištění bezpečnosti labské plavby a obchodní cesty do Německa.

Zřícenina hradu Kostomlaty

V obci Kostomlaty pod Milešovkou na Teplicku se nachází zřícenina hradu, kterou můžete znát z pohádky Nejkrásnější hádanka od Zdeňka Trošky. Na Kostomlatech totiž se svou lupičskou bandou sídlil prohnaný loupežník Madlafous. Ke zřícenině hradu Kostomlaty, který bývá někdy označován také jako hrad Sukoslav, se nejblíže dostanete od rozcestí U rybníčků, kde začíná Naučná stezka Březina. Z vrcholu zříceniny je krásný výhled na okolí Teplic, Krušných hor a Českého středohoří. Na Kostomlaty se dostanete během celého roku, hrad je veřejnosti volně přístupný. Pokud však budete chtít navštívit opravenou hradní věž, která momentálně funguje jako rozhledna, musíte dorazit o víkendu, kdy je otevřená od 10 do 16 hodin.

Hrad Hazmburk

Dominantu hradu Hazmburk na Litoměřicku tvoří dvě věže – oválná Černá (25m) a hranolová věž Bílá (26m.) Černá věž byla postavená z černého čediče a sloužila jako vězení. Také byla důležitým obranným prvkem. Bílá věž dostala jméno podle světlého pískovce. Hrad prý skrývá nejedno tajemství - pod hradem jsou údajně podzemní místnosti a tajné zazděné chodby, které kdyby hrad spojovaly s hrady Košťálov a Budyní. Hradní legendy vypráví o tom, že v ukrytých sklepeních jsou sudy s vínem a také poklad, který tu ukrylo francouzské vojsko po porážce v Rusku. Za celou historii nebyl hrad nikdy dobyt. Na hrad se nejlépe dostanete z obce Klapý, kde je i placené parkoviště. Odtud vedou dvě cesty, dlouhé cca 2 a půl kilometru.

Zámek Děčín

Zámek Děčín se nachází na pískovcové skále nad soutokem Labe a Ploučnice v Děčíně. Jeho historie sahá až do 10. století, kdy na jeho místě stálo dřevěné hradiště k ostraze labské obchodní cesty. Ve 13. století ho nahradil kamenný hrad, který v 16. století saský rod rytířů z Bünau postupně přestavěl na renesanční zámek. Dnešní podobu ovšem získal v době, kdy ho vlastnil hraběcí rod Thun-Hohenstein (v letech 1628–1932), od kterého ho v roce 1932 koupil stát a umístil do zámku armádu. V roce 1991 převzalo zámek město, které zchátralý objekt zrekonstruovalo.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru