Teplice – Regionální muzeum v Teplicích připravilo unikátní projekt s dvojjazyčným názvem Umění v nouzi? / Kunst in Not? Výstava je věnovaná Sekci pro výtvarné umění muzejní společnosti Teplice-Šanov 1932-38 a její jednatelce Emmě Meisel. Navazuje volně na loňský projekt, který mapoval výtvarný život v Teplicích za 1. republiky. Vernisáž se uskuteční v pátek 27. září v 17 hodin v Jízdárně teplického zámku.
Emma Meisel se narodila roku 1885 v Opavě a v roce 1941 ji nacisté popravili v Osvětimi. Byla významnou pedagožkou, výtvarnou kritičkou, kurátorkou a jednatelkou jmenované Sekce. Cílem výstavy, jak uvádí kurátorka Bohuslava Chleborádová, je seznámit veřejnost s málo známou muzejní činností, která z Teplic za první republiky dokázala vytvořit jedno z nejvýznamnějších center výtvarného umění.
Při teplickém muzeu působila sekce v letech 1934-1938. Organizovala výstavy německy hovořících umělců z Čech, Moravy i Slezska a díky jejím aktivitám se tu podařilo postupně představit nejznámější německy hovořící malíře, sochaře, grafiky a další umělce té doby. Na výstavě budou prezentovaná některá jejich díla, a to nejenom ze sbírek teplického muzea, ale půjde i o výpůjčky z veřejných a soukromých sbírek.
Podle Bohuslavy Chleborádové je rekonstrukce činnosti Sekce výsledkem dlouhodobého zájmu kolektivu autorů. Její první představení se uskutečnilo v rámci průlomového projektu Mladí lvi v Kleci v roce 2013 v Liberci, v Chebu a v Neugablonz.
Výstavou Umění v nouzi odstartuje teplické muzeum několikaletý cyklus výstav, věnovaný dílům německy hovořících umělců. Partnerem akce je Sudetendeutscheinstitut München. Výstava potrvá do 2. února příštího roku.