Teplicko – K podzimu patří neodmyslitelně pouštění draků. Tradice, která má u nás i jinde ve světě pevné kořeny. Ať už si draka koupíte hotového, nebo ještě lépe sami vyrobíte, alespoň jednou v průběhu podzimu byste ho s dětmi měli jít pouštět.
Nadcházející víkend přinese hned několik možností, kde můžete spolu s dětmi porovnat letové schopnosti draka s ostatními a prožít tak pěkné odpoledne na některé z drakiád.
Fojtovice
V sobotu 9. října, od 13 hodin, začne Drakiáda ve Fojtovicích. Pořadatel, kterým je Spolek za obnovu Fojtovic, předpokládá, že účastníci dorazí s vlastnoručně vyrobeným drakem. Chystá se totiž ocenění těch NEJ draků. Na programu je i možnost svézt se na traktorech a na kamiónu a večer po akci, krátce před 17. hodinou, je naplánováno opékání špekáčků
Suché u Modlan
Na tradiční Drakiádu zve zájemce na letiště do Suchého také Obecní úřad Modlany a Modelpark Suché. Akce se koná v sobotu 9. října, od 15 hodin. Na programu jsou kromě pouštění draků soutěže pro děti a ani tady nebude chybět opékání špekáčků.
Osek
Osecký dům dětí a mládeže připravil Drakiádu na louce u objektu DDM v neděli 10. října. Proběhne mezi 16-17 hodinou.
Historie pouštění draků
První pouštěli draky v Číně, odkud jsou zmínky už ze čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Draci byli vnímáni prostředníci mezi bohy a lidmi. Používali je také k zastrašení nepřítele, nebo k zahnání bouřkových mračen. Dnes lidé v asijských zemích pouštějí draky, především proto, že věří, že tím podpoří zdraví svých dětí. V Evropě sloužilo pouštění draků vždy jen k zábavě.
Draci se dnes vyrábějí nejenom z papíru, ale také z plastu nebo látky. Podle tvaru se rozdělují na plošné kosočtvercové, trojúhelníkové a krabicové (trojrozměrné). Dále pak podle využití na draky rekreační a závodní, které se dále dělí na akrobatické a bojové