Další významný úspěch! Lékaři kardiocentra Masarykovy nemocnice mají za sebou unikátní zákrok
Vlevo zavádění chlopně přes srdeční hrot a vpravo pohled na operační přístup přes srdeční hrot s již implantovanou a fixovanou chlopní speciální „zátkou“. Foto zdroj: Krajská zdravotní, a.s.
Teplice

Ústí nad Labem - Lékaři Centra vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro dospělé (Kardiocentrum) Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., provedli během února letošního roku unikátní zákrok u dvou pacientů s významnou nedomykavostí mitrální chlopně. Kardiochirurgický výkon byl v obou případech pro extrémní operační riziko nemožný.

Lékaři ve zmiňovaných případech nahradili mitrální chlopeň novou, samoroztažitelnou chlopní zavedenou katetrizačním způsobem přes hrot srdeční. Tento výkon se nazývá Transkatetrová náhrada mitrální chlopně (TMVR). „Jedná se o logisticky náročný, multidisciplinární výkon, na kterém participovalo celé Kardiocentrum – kardiochirurgie, kardiologie i kardioanesteziologie. Výkon provádí celosvětově i v České republice pouze ta nejvyspělejší kardiocentra, která zvládla všechny ostatní náročné perkutánní výkony pro chlopenní srdeční vady. Zvládnutím této techniky potvrdilo ústecké Kardiocentrum, že patří mezi špičková pracoviště nejen v ČR,“ uvedl vedoucí Kardiocentra a přednosta Kardiologické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., prof. MUDr. Pavel Červinka , Ph.D., FESC., FSCAI.

Unikátnost výkonu spočívá v opravdové náhradě postižené dvojcípé srdeční chlopně, umístěné mezi levou síní a levou komorou srdeční, katetrizačním způsobem, tedy přes kůži pomocí katetrů. „Podobná onemocnění se dosud léčila pouze chirurgickou náhradou chlopně, tedy rozříznutím celého hrudníku a všitím nové chlopně, nebo u některých vhodných nemocných pomocí perkutánního zavedení speciálních kolíčků – MitraClipů. Kostra chlopně je z nitinolu. Vlastní chlopeň má tři cípy a je vyrobena z prasečího perikardu. Aby nedošlo k jejímu uvolnění, je fixována k srdečnímu hrotu speciální zátkou,“ doplnil profesor Červinka.

Jedním z operovaných pacientů byl devětašedesátiletý Lubomír Časár z Ústí nad Labem. „Před rokem jsem zkolaboval na nákupu. Lékaři zjistili, že mám špatnou chlopeň. Celý rok jsem trpěl především dýchacími potížemi, bolelo mě na hrudi. Musel jsem se každých sto metrů zastavit,“ popisuje své potíže Lubomír Časár, který proto s operací ani chvíli neváhal. „Teď je mi mnohem lépe, už jsem se byl trochu projít. Těším se, až budu moct doma normálně fungovat, věřím, že to bude dobré. Rád bych poděkoval lékařům i veškerému personálu nemocnice, který se tu o mě bezvadně staral,“ dodal Ústečan necelý týden po operaci.

1103usti2

Pacient Lubomír Časár po operaci. Foto zdroj: Krajská zdravotní, a.s.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru