Bohosudovské slavnosti dopřály návštěvníkům netradiční zážitek
Foto: Ilona Kaulfuss
Teplice

Bohosudov – Tradice mariánských slavností v poutním areálu baziliky Panny Marie Sedmibolestné v Bohosudově byla podpořená i letos. V sobotu 17. září se v režii Spolku pro záchranu bohosudovských varhan uskutečnil druhý ročník projektu. Ten byl zahájen v loňském roce a nese název Cesta za píšťalami aneb Další krok k záchraně varhan. Jeho cílem je probudit povědomí o přínosu kulturního odkazu našich předků a zapojení veřejnosti do záchrany bohosudovských varhan.

Letošní akci organizátoři pojmenovali Bohosudovský festival. Leitmotivem pestré programové nabídky byla hudba a zpěv. Pojetí celého programu přineslo návštěvníkům nevšední a svým způsobem netradiční zážitek. Téma zpěvu se v bohosudovské bazilice přelévalo od pěveckých sborů až po díla výtvarníků více i méně zvučných jmen.

Brány areálu baziliky se otevřely už dopoledne a od 10. hodiny měli návštěvníci možnost zhlédnout výstavu Monstrance a ornáty. Pro pohodu příchozích byly v areálu umístěné stánky s upomínkovými předměty, ale také s občerstvením. Pozornost přitáhla například ochutnávka domovarnických piv a kdo měl zájem, mohl se zúčastnit komentované prohlídky ambitů.

Hlavní program zahájila krátce po 13. hodině vernisáž výstavy nazvané Píšťalka. Svá díla, jako příspěvek na podporu opravy bohosudovských varhan, věnovali renomovaní i amatérští umělci z různých koutů Čech. Všechny vystavené práce spojoval artefakt dřevěné píšťalky, kterou výtvarníci do svých děl zakomponovali v rámci vlastního obsahového pojetí a zvolené techniky.

Na výstavě se objevily například práce Aleny Kartákové, Petra Reimanna, Martina Tomáška, Marie Sabau, Markéty Přibylové, Ivana Svatoše a dalších. Díla, která přitáhla pozornost desítek návštěvníků slavností, budou nabízena veřejnosti v období kolem Vánoc v online aukci. Výtěžek z této aukce bude věnovaný na opravu varhan.

1909bohosudovfestivalvbazilice2

1909bohosudovfestivalvbazilice3

1909bohosudovfestivalvbazilice4

Slavnostní atmosféru vernisáže podpořil hrou na varhany Radek Rejšek, regenschori pražské Lorety. Po vernisáži se pod klenbou baziliky vystřídalo osm pěveckých sborů v různých věkových kategoriích a žánrech. V nesoutěžní přehlídce se představily dětské sbory z Krupky, z Teplic, dva sbory z Nizozemí a Německa a dva regionální sbory z Teplic a Lovosic. Na konci přehlídky zazněla společná skladba Óda na radost v české a německé verzi.

Ve večerním programu, v závěru sobotní akce, se představil domovský chrámový Bohosudovský sbor. Ten pak vystřídal varhanní koncert mistra Miloše Boka se sólistkou Anetou Loskotovou.

1909bohosudovfestivalvbazilice7

1909bohosudovfestivalvbazilice6

1909bohosudovfestivalvbazilice5

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru